Василеві Голобородьку — 75

Сьогодні, 7 квітня, 75-річний ювілей святкує поет Василь Голобородько.

Василь Голобородько. Фото Івана Любиш-Кірдея для ЛітАкценту

Народився 1945 року в селі Андріаполі на Луганщині. 1964 року вступив на українське відділення філологічного факультету Київського університету. 1965 року став студентом Донецького педагогічного інституту, звідки на початку 1967 року його відрахували за поширення серед студентів роботи Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація». Улітку 1967 року успішно пройшов творчий конкурс у Літературний інститут у Москві, проте до вступних вступних іспитів його не допустили.

У 1968—1970 роках перебував на військовій службі в будівельних загонах на Далекому Сході. Опісля працював на шахті та в радгоспі в рідному селі. 2001 року здобув вищу освіту в Луганському державному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка. Проживав у Адріанополі, а в 2004 році перебрався до Луганська. Через бойові дії на Сході України в 2014 році став вимушеним переселенцем. Від середини липня 2014-го й досі тимчасово проживає в Будинку творчості у м. Ірпінь Київської області.

Вірші розпочав друкувати 1963 року в республіканській пресі. Першу поетичну книжку «Летюче віконце»  було знищено перед відправленням у друкарню через незгоду автора співпрацювати з органами державної безпеки (КГБ) колишнього СРСР.

Від 1969 року й до 1986 року вірші Голобородька в Україні не друкували.

У 1970 році у США (Балтимор) у видавництві «Смолоскип» було надруковано збірку «Летюче віконце». У 1983-му в Югославії вийшла антологія світової поезії, яка мала назву «Від Рабіндраната Тагора до Василя Голобородька». Збірник знайомив читачів Європи з предтечами поезії XX століття — По, Геббелем, Уїтменом, Фетом, Бодлером, Норвідом, Малларме, Верлениом, Хопкінсом, Лотреамоном, Рембо, Лафаргом, також з творами поетів ХХ-го століття «від Рабіндраната Тагора до Василя Голобородька».

В Україні перша збірка поезій «Зелен день» вийшла друком у київському видавництві 1988 року. За неї автора відзначено літературною премією імені Василя Симоненка НСПУ, якою відзначаються автори за успішну першу збірку поезій.

У жовтні 1991 року брав участь в міжнародному фестивалі авторів, який відбувся в Торонто (Канада).

У 1990 році вийшла друком збірка «Ікар на метеликових крилах», у 1992 — збірка «Калина об Різдві». За ці дві збірки 1994 року поета було відзначено Національною премією України імені Тараса Шевченка.

У 1999 році вийшла друком наступна поетична книжка під назвою «Слова у вишиваних сорочках».

В останні роки Василь Голобородько опублікував також кілька розвідок на теми українського фольклору, зокрема «Міфопоетична трансформація українського обряду сватання в українських народних казках» (2002) та інші. 2010 року видавництвом Грані-Т видана збірка дитячих поезій «Віршів повна рукавичка».

Окремі твори поета перекладено на польську, французьку, німецьку, англійську, румунську, хорватську, сербську, португальську, іспанську, естонську, латвійську, литовську, шведську, російську мови. Переклади репрезентують творчість поета у зарубіжних антологіях та часописах. Окремими виданнями вірші у перекладах іноземними мовами з’являлися: португальською у Бразилії 1991 року, англійською у Канаді 1991 року, польською у Польщі 1995 року.

За матеріалами Вікіпедії.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики