Премія Андерсена оголосила лауреатів

Нагороди отримали американська письменниця Жаклін Вудсон та швейцарська ілюстраторка Альбертіна.

Міжнародна рада з питань дитячої та юнацької книги (IBBY) оголосила імена переможців міжнародної премії імені Ганса Християна Андерсена 2020. Традиційно оголошення лауреатів премії відбулося в рамках Міжнародної дитячої виставки в Болоньї, яка цього року проходить онлайн у зв’язку з епідемією Covid-19.

Премію вручають раз на два роки, вже в 25-й раз. Нагороджують ілюстратора чи ілюстраторку та письменника чи письменницю.

У 2020 році нагороду отримали письменниця з США Жаклін Вудсон (яка в 2018 році удостоїлася іншої великої дитячої нагороди – премії пам’яті Астрід Ліндгрен) та ілюстраторка з Швейцарії Альбертіна Зулло, відома просто як Альбертіна.

Жаклін Вудсон

Жаклін Вудсон народилася 1963 року. Вона – авторка понад тридцяти книг, серед  яких романи, поетичні книги і мальовані історії. Пише в основному для підлітків, але також для дітей і дорослих. Її найвідоміші книжки – «Miracle’s Boys», «Brown Girl Dreaming» та «Show Way». Українською книжки Вудсон досі не перекладені.

Альбертіна

Альбертіна Зулло народилася в 1967 році поблизу Женеви. Альбертніа спеціалізується на ілюстрації дитячих книжок. Авторство своїх книжок вона часто ділить із чоловіком, Джермано Зулло: вони разом придумують персонажів, а потім Джермано складає сюжет, а Альбертіна створює ілюстрації. Першим великим успіхом творчо-сімейного дуету була книга про корову-спортсменку «Марта і велосипед»: за неї в 1999 році Альбертіна була удостоєна Золотого Яблука на Бієнале в Братиславі.  Від 1996 року Альбертіна Зулло викладає в Університеті мистецтва та дизайну, Женева.

 

Премія імені Ганса Християна Андерсена – найпрестижніша міжнародна нагорода для авторів дитячої літератури, часто її називають Малою Нобелівською премією. Від 1956 року щодва роки нею нагороджують дитячих письменників (Hans Christian Andersen Author Award), а від 1966 року – і художників-ілюстраторів (Hans Christian Andersen Award for Illustration).

Започаткування премії зініціювала видатна діячка світової дитячої літератури Йєлли Лепман. Саме завдяки її рекомендаціям Міжнародний комітет з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО 1958 року ухвалив рішення створити Міжнародну премію імені Г. Х. Андерсена. Лауреатів визначають раз на два роки 2 квітня, в день народження всесвітньо відомого казкаря. Від 1967 року в цей день також святкують Міжнародний день дитячої книги. Пані Лепман стала й ініціатором створення Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (IBBY) – організації, яка об’єднує письменників, художників, літературознавців, бібліотекарів із понад 60 країн.

 

Джерело: IBBY, БараБука

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики