Українські та світові інтелектуали у прямому ефірі говорять про Другу світову війну

У День пам’яті та примирення, Український ПЕН та Національний університет «Києво-Могилянська Академія» організовують міжнародний проєкт «Мир і Війна» до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі.

 8 травня з 10:00 до 21:00 відбудеться інтелектуальний телемарафон в ефірі телеканалів Прямий, Еспресо та 5 канал.  Українські та світові інтелектуали у прямому ефірі розмовлятимуть про сучасні погляди на Другу світову війну, демократію й тоталітаризм, пам’ять про війну та виклики для Європи сьогодні. 

Якою є роль наративу про Другу світову війну в поширенні демократичних цінностей? Як події 1939-1945 років можуть стати уроком для нинішнього світу, що бореться із пандемією коронавірусу і протистоїть новим воєнним викликам? Чому тоталітаризм і диктатура за жодних обставин не можуть бути порятунком для людства? Ґрунтовний аналіз, відкриті архіви й вільна дискусія – шлях до пошуку відповідей на ці питання та осмислення подій Другої світової війни.

Микола Рябчук, публіцист, голова Оргкомітету проекту, почесний президент Українського ПЕН:

«Монополізована й містифікована історія Другої світової війни стала потужним засобом кремлівської пропаганди. Ювілейне 75-ліття її закінчення дало Кремлю чудову нагоду для нових інформаційних спецоперацій. Їхньою жертвою стає не лише історична правда, а й розум і совість мільйонів людей – у Росії та за її межами. Ми шукаємо відповідь. Вона не може бути симетричною: ми не маємо ані тих пропагандистських ресурсів, що має Кремль, ані того цинізму і безсоромності, тої «хуцпи», яку він повсякчас демонструє – і в міжнародних стосунках, і у внутрішніх. Ми можемо відповісти лиш правдою, хай це як патетично і, можливо, наївно звучить. Ідеться не тільки про факти, – вони в основному загальновідомі чи принаймні загальнодоступні. Ідеться також про глибину їхньої інтерпретації, про ширину осмислення, про всебічну контекстуалізацію й актуалізацію. Наша відповідь – не військовий парад і не брязкотіння пропагандистськими штампами, а серйозний аналіз Другої світової війни і всіх її імплікацій для нашого регіону».

Мета телемарафону – представити сучасний європейський погляд на Другу світову війну, а також попередити про нову загрозу для миру в Європі. Тому паралельно з історичною рефлексією ітиметься й про теперішні виклики: про нову війну, перед якою постала Україна, умови для досягнення миру, боротьбу з пандемією й супровідне призупинення громадянських свобод та обмеження прав людини.

Розклад телемарафону 8 травня:

10:10 – 12:00 Модуль «Сучасні погляди на ІІ світову війну в Центрально-Східній Європі»

Учасники модулю:

Ярослав Грицак — український історик, професор Українського католицького університету, директор Інституту історичних досліджень ЛНУ імені Івана Франка, почесний професор НаУКМА.

Рафал Внук — польський історик, дослідник ХХ століття в польській історії, співавтор концепції музею Другої світової війни у Гданську.

Емануеліс Зінґеріс  — литовський громадський діяч і політик, Віцепрезидент Парламентської асамблеї Ради Європи (2011–2012), голова комітету в закордонних справах Сейму Литви, голова Міжнародної комісії з оцінки злочинів нацистського та радянського окупаційних режимів у Литві, засновник і голова Парламентського форуму за демократію.

Олена Стяжкіна — українська історикиня, письменниця, старша наукова співробітниця Інституту історії України НАН України, засновниця громадського руху «Деокупація. Повернення. Освіта». Авторка книжок «Людина в радянській провінції: освоєння (від)мови», «Стигма окупації: Радянські жінки у самобаченні 1940-х років».

Сергій Плохій — український та американський історик, професор Гарвардського університету, директор Гарвардського інституту українознавчих досліджень, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Автор книжок «Україна і Росія: репрезентації минулого», «Ялта: ціна миру», «Забуті покидьки східного фронту: Американські пілоти в радянському тилу та розпад Великого альянсу» та ін.

Леонід Фінберг — український соціолог, директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА, головний редактор видавництва «Дух і Літера». 

12:15 – 14:00 Модуль «Пам’ять про війну: дискурс демократії та дискурс тоталітаризму»

Учасники модулю:

Йосиф Зісельс — український правозахисник, громадський діяч, дисидент. Голова Асоціації єврейських громадських організацій та общин України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України. 

Оля Гнатюк — історикиня, літературознавиця, дослідниця в галузі українознавства, професорка НаУКМА та Варшавського університету. Авторка книжок «Прощання з імперією: Українські дискусії про ідентичність», «Відвага і страх» та ін.

Галина Акерман — французька письменниця, журналістка, перекладачка, співзасновниця та генеральна секретарка Європейського форуму для України, авторка (серед ін.) книжки «Безсмертний полк: Священна війна Путіна». 

Мирослав Маринович — український правозахисник, релігієзнавець, Віцеректор Українського католицького університету, співзасновник Української гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН.

Адам Міхнік — польський історик, засновник і головний редактор Gazety Wyborczej (Варшава), дисидент, політв’язень комуністичного режиму, один з ідейних натхненників польської «Солідарності», почесний професор НаУКМА.

Мустафа Джемілєв — український політичний та громадський діяч, лідер кримськотатарського національного руху, дисидент, політв’язень радянського режиму, народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу (2014–2019).

Карл Шльоґель — німецький історик, заслужений професор Європейського університету Віадріна (Франкфурт-на-Одері), автор книжок «Радянське століття: Археологія втраченого світу»; «Терор і мрія: Москва, 1937», «У просторі читаємо час: Про історію цивілізації та геополітику» та ін.

16:10 – 18:00 Модуль «Війна і мир: культура»

Учасники модулю:

Сергій Жадан — український письменник, поет, перекладач, громадський діяч. Лауреат Премії імені Василя Стуса. Фронтмен гуртів Жадан і Собаки та Лінія Маннергейма. Автор романів «Депеш Мод», «Ворошиловград», «Месопотамія», «Інтернат», поетичних збірок «Цитатник», «Ефіопія», «Життя Марії», «Тамплієри», «Антена» та ін.

Тамара Горіха Зерня (Дуда) — українська письменниця, перекладачка, волонтерка. Авторка роману «Доця» (2019), який був відзначений нагородою «Книга року BBC».

Ірина Цілик — українська кінорежисерка, письменниця. Авторка низки поетичних, прозових і дитячих книжок. Лауреатка американського кінофестивалю «Санденс» (2020) за найкращу режисерську роботу у категорії світового документального кіно за стрічку «Земля блакитна, ніби апельсин».

Вікторія Амеліна — українська письменниця. Її роман “Дім для Дома” був відзначений як краща прозова книга року за версією Запорізької Книжкової Толоки та увійшов до короткого списку премії “ЛітАкцент року – 2017”, Премії Міста Літератури ЮНЕСКО та Європейської Літературної Премії.

Сергій Лозниця — український кінорежисер та сценарист. Лауреат Державної премії України імені Олександра Довженка (2019). 

Марюс Івашкавічус — литовський прозаїк, драматург, кіносценарист, режисер.

Ахтем Сеітаблаєв — український кримськотатарський актор та режисер. Директор «Кримського дому». Режисер фільмів  «Кіборги»,  «Чужа молитва», «Хайтарма» та інших. Отримав нагороду за найкращу чоловічу роль 7-го Міжнародного Босфорського кінофестивалю (фільм «Додому», 2019).

19:30 – 21:00 Модуль «Друга світова війна, тоталітаризм та виклики для сьогоднішньої Європи»

Учасники модулю:

Андерс Фог Расмуссен — данський політик, 12-й Генеральний секретар НАТО.

Дональд Туск — польський політик, Голова Європейської ради (2014–2019), Прем’єр-міністр Польщі (2007–2014).

Курт Волкер — американський дипломат. Постійний представник США в НАТО (2008—2009). Директор Інституту Маккейна в Аризоні (з 2011). Cпеціальний представник Державного департаменту США з питань України (2017—2019).

Петро Порошенко — український політик, Президент України (2014–2019), народний депутат України. 

Джерело: Український ПЕН

 

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики