Обрали короткий список «Премії Львова — Міста літератури ЮНЕСКО»


31 серпня відбулося чергове онлайн засідання журі Премії Львова — Міста літератури ЮНЕСКО для обговорення та відбору короткого списку номінантів Премії. Загалом на участь у конкурсі було подано 76 творів, із яких до короткого списку відібрали 12 робіт. До номінації приймалися оригінальні або перекладні твори, які були вперше опубліковані українською мовою у 2019 році.

До цьогорічного складу журі увійшли:

Ганна Улюра — голова журі, літературознавиця, кандидатка філологічних наук
Олександр Бронь — доктор філологічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу шевченкознавства Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України
Данило Ільницький — літературознавець, есеїст
Христина Назаркевич — германістка, перекладачка, доцентка кафедри німецької філології ЛНУ ім. І. Франка
Софія Філоненко — докторка філологічних наук, професорка кафедри української та зарубіжної літератури і порівняльного літературознавства Бердянського державного педагогічного університету.

«Не уявляла, що для того, аби відчути потужність ностальгії, достатньо лише пів року. Але ці пів року припали на 2020-й, тому все зрозуміло. На премію Міста літератури Юнеско були номіновані книжки, видані 2019 року. То був потужний прозовий рік — і для перекладної прози, і для оригінальної. Навряд дивує, що шортліст премії сформували саме прозові книжки, і то є кращі з найкращих творів одного з найсильніших літературних наших років. На початку осені 2020-го цей перелік виглядає як світлі ностальгічні вітання з позавчора і як добрий прогноз на післязавтра. На сьогодні ж оптимістична новина полягає в тому, що ми можемо ці книжки перечитати і обговорити глибше, вони того варті», — коментує голова журі Ганна Улюра.

Цього року до Довгого списку Премії увійшли 28 книг, з яких було відібрано 12 номінантів:

Василь Махно «Вічний календар» (Видавництво Старого Лева)
Володимир Рафєєнко «Мондеґрін. Пісні про смерть і любов» (Видавництво «Meridian Czernowitz»)3.
Галина Вдовиченко «36 і 6 котів-компаньйонів» (Видавництво Старого Лева)
Джозеф Конрад «Ностромо: Приморське сказання». Переклад з англійської Олени О’Лір (Видавництво «Астролябія»)
Жінка в Берліні. Переклад з німецької Роксоляни Свято. (Видавничий дім «Комора»)
Йоганн Вольфґанґ фон Ґете «Вибіркові спорідненості». Переклад з німецької Юрка Прохаська (ТОВ «Літератури та мистецтво»)
Тарас Прохасько «Так, але…» (Видавництво «Meridian Czernowitz»)
Торнґрі Ліндґрен «Пьольса». Переклад з шведської Наталі Іваничук (Видавництво Анетти Антоненко)
Оксана Луцишина «Іван і Феба» (Видавництво Старого Лева)
Ольга Токарчук «Книги Якова». Переклад з польської Остапа Сливинського «Видавництво «Темпора»)
Перші поетеси: Кодекс давньогрецької жіночої поезії. Переклад з давньогрецької Тараса Лучука. «Видавництво «Астролябія»)
Джордж Сондерс «Лінкольн у бардо». Переклад з англійської Андрія Маслюха (Видавництво Старого Лева)
Оголошення переможця та володарів спецвідзнак заплановано на початок жовтня 2020 року.

Нагадуємо, що Премія Львова — Міста літератури ЮНЕСКО — найбільша літературна премія, яка присуджується міською владою в Україні. Розмір основної грошової нагороди становить 150 тис. грн. Також положенням передбачено дві спеціальні відзнаки в розмірі по 25 тис. грн.

Попередніми лауреатами премії стали: Петро Яценко за роман «Нечуй. Немов. Небач» у 2018 р. та Андрій Содомора за переклад Гесіода «Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла» у 2019 році.

Спеціальні відзнаки та премії по 25 тис. грн. отримали у 2018 році перекладачки Ольга Любарська та Ярослава Стріха, а у 2019 році поетеса Катерина Калитко та перекладачка Анна Вовченко.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики