15 лютого 1921 року

 

15 лютого 1921 року Державний український хор імені Леонтовича дав концерт із творів композитора та віршів Валер’яна Поліщука в залі Музичної академії в Харкові.

 

Це було повторення концерту пам’яті недавно вбитого композитора Миколи Леонтовича, цього разу в експериментальному поєднанні з «Життєвим потоком» — віршами поета Валер’яна Поліщука на мотиви народних пісень. Диригував Федір Соболь.

Перший відділ складався з народних ліричних пісень, серед яких «Зашуміла ліщинонька», «Зеленая та ліщинонька», «Ой темная та невидная ніченька» та ін. За оцінками очевидців, «виконано їх було зі звичайною художністю, але належної чулости й ліризму хорові виявити не пощастило».

У другому відділі хор виконав вінок народних пісень в обробці Леонтовича. Ця частина концерту була експериментальною.

«Пісні ці зв’язав поет Валер’ян Поліщук в одну художню суцільність, пересипавши їх і зв’язавши одна з одною відповідним текстом поезій. Ця цілком нова спроба з’єднати музичні фрагменти народних пісень, давши їм поетичне тіло, мала великий успіх.

Правда, пісні, очевидячки, було взято перші-ліпші, без зарані продуманого плану, і поет над своєю спробою працював мало, бо в деяких місцях не дотримано було стилю, а в поезії за піснею “У городі прилучилася біда” було невеличке розходження з текстом попередньої пісні, але в цілому поезія, пересипана хоровими ілюстраціями і підкресленнями, справила надзвичайно сильне враження. Поетом із хором було намальовано цілу картину з людського життя. І одне доповнювало друге — текст поезії доповнював текст пісні та музику — внаслідок ціла барвиста розмаїта картина проходила перед слухачами. Особливо гарно сполучалася пісня з поезією в піснях «Пряля», «Попід берегом стежечка» та «За городом качки пливуть». Хор у цьому відділі виявив належну художність і повне розумінні тексту, підкреслюючи його відповідними нюансами. А загалом кажучи, спроба В. Поліщука дуже цікава і варта уваги для дальнішої розробки».

До третього відділу ввійшли обрядові пісні, канти та оригінальні твори Леонтовича, як-от «Літні тони», «Легенда», «Моя пісня».

***

Музична академія — назва Харківської консерваторії у 1920–1923 роках.

Державний український хор імені Леонтовича — хоровий колектив, організований у Харкові 1920 року. Скорочено називався ДУХ. Художній керівник і головний диригент Федір Соболь. У 1927 році ДУХ було реорганізовано в Державну капелу.

Соболь Федір Мусійович (1885–1973) — український хормейстер. Диригент Державного українського хору в 1920–1924 роках (з 1921 імені Леонтовича). Репресований у 1930-х. Працював на Далекому Сході й Кубані, помер у Краснодарі.

Поліщук Валер’ян Львович (1897–1937) — український письменник, засновник і лідер групи «Авангард». Репресований, розстріляний. В архіві Поліщука зберігся підготовлений до друку робочий примірник поезій на мотиви народних пісень «Життєвим потоком».