Нові і старі відкриття «Коронації слова» (ФОТО)

Схоже, скандали стали невід’ємною частиною українських літературних конкурсів. То письменники відмовляються від іще не отриманих премій, то видавці звинувачують членів журі в тому, що ті не читають конкурсних творів, то оргкомітети відмовляються акредитовувати невгодних їм журналістів… На щастя, кореспондентові «ЛітАкценту» вдалося пройти всі кола нововведеного журналістського «кастингу» «Коронації слова 2012», тож за надану можливість хоч однією ногою ступити на зоряний килим дякую…

Засновники й натхненники "Коронації слова" Тетяна і Юрій Логуші

Оскільки далеко не всі охочі мали змогу долучитися до свята, то насамперед повідомлю: нічого не змінилося – веде церемонію та сама Ольга Сумська, дорогу й досі встеляють червоним полотном, а жінки незмінно вдягають розкішне вбрання й навсібіч позують фотографам. Змінилася хіба що «частувальна частина» (у народі — «фуршет»): тепер гостей заходу більше заохочували до спілкування й танців – недаремно на сцені гарцював вибуховий Олександр Ярмола з вочевидь новим складом фольк-гурту «Гайдамаки».

"Блєск" і "красота" "Коронації слова"

У літературній частині додалося кілька нових номінацій і навіть нова премія – «Золоті автори України», що її засновники «Коронації слова» Юрій і Тетяна Логуші планують вперше вручити вже восени.

Ольга Сумська і Зіновій Карач

За словами Логушів, на створення нової нагороди їх надихнула «золота авторка» «Клубу Сімейного Дозвілля» Люко Дашвар – лауреатка кількох «Коронацій», однієї «Книжки року Бі-Бі-Сі» й, за версією видання «Дзеркало тижня», одна з найвпливовіших сучасних українських письменниць.

Розважальна частина

Отож, Люко Дашвар, чиї сукупні наклади вже давно перевищили 300 тис. примірників, і стала найпершою і найголовнішою Золотою авторкою України. (До слова, це буде не перше «золото» в активі Люко Дашвар – не так давно рейтинг «ЛітАкцент року» нагородив її «Золотою булькою» за книжку «Рай.Центр».)

Наталія Демерс — дипломантка в номінації "Пісенна лірика для дітей"

Направду, сам бачив: її романи (усі шість!) читають у метро й по найдальших бібліотечках України (щоправда, там псевдонім Ірини Чернової пишуть не завжди правильно, одначе на незмінну читацьку любов ця дрібничка не впливає). Церемонію нагородження «Золотих авторів України» планують зробити не менш ґламурною, ніж «Коронацію слова». Кажуть, що відбуватиметься це все у форматі «Золотої вечірки», а на голови лауреатам вдягатимуть – ні, не лаври! – а корони з діамантами.

Ігор Жук — лауреат 2-ї премії в номінації "Пісенна лірика"

Найбільш пікантною серед нових номінацій, без сумніву, була спеціальна відзнака за найкращий еротичний твір. Історія цієї нагороди почалася 1 квітня, коли на порталі «Друг читача» Брати Капранови традиційно пожартували: мовляв, цього року в рамках «Коронації слова» вперше вручать спеціальну премію «Спокуса».

Головну нагороду в "Пісенній ліриці" виборов Анатолій Матвійчук

Утім, не всі новинарі помітили підпис «1.04.2012», тож ЗМІ радо підхопили «новину з перчинкою». Отак, завдяки гумору Братів Капранових і неуважності журналістів народилася нова номінація, а перемогла в ній Христина Лукащук із еротичним віршем… гм… «Курва».

Леся Мудрак вручила подружжю Логушів ступку — символ відзнаки за найкращий еротичний твір

А щоб усе було, як кажуть, «у стилі», знана в народі еротична поетка Леся Мудрак вручила колезі дві ілюстровані камасутри – теоретичну (поетичну збірку «Ніч еротичної поезії») і, сказати б, прикладну (ту, яка справжня) версії. Не лишилося без сувенірів і подружжя Логушів: їм від Лесі Мудрак дісталася невеличка ступка – «щоб перетирати свої поетичні враження». Аж раптом на сцену вискочив один із лауреатів цьогорічного конкурсу актор Віктор Андрієнко – у нього виникла ідея передати ступку самим Капрановим, а що вже з нею робити – хай би самі вирішували. Утім, Брати Капранови на подію не завітали й подарунок, схоже, таки залишився в натхненників «Коронації».

Міла Іванцова — 3-тя премія в номінації "Романи"

Не секрет, що «Коронація слова» славиться насамперед тим, що відкриває читацькій публіці нові й часом цікаві імена. Так, цього року першу премію і 20 тис. грн. грошової винагороди у найпрестижнішій із номінацій одержала Ольга Слоньовська з Івано-Франківська за роман «Вві сні і наяву, або Дівчинка на кулі». Як повідомила щаслива призерка, це далеко не перший її твір – виявляється, в доробку письменниці аж п’ятдесят книжок. «Це портрет дитини на тлі тоталітарної епохи. Я не старалася нічого паплюжити, адже в тому ладі були й хороші речі, не можна казати, що все було погано», — розповіла О. Слоньовська.

Марія Матіос оголошувала переможців у номінації "Пісенна лірика для дітей"

Зінаїда Луценко, яка одержала другу премію за твір «Необдумана Міловиця», — хоча й не новачок у літературі (вона вже заявила себе у царині фантастики), а все ж письменниця, невідома загалу. Натомість Міла Іванцова (третя премія, «Гра в паралельне читання») — неодноразово «коронована» авторка, її давно знають і люблять читачі й видавці.

Макс Кідрук і Анна Богородіченко

Давно знайомі письменницькі імена прозвучали й у багатьох інших номінаціях. Ну ж бо, вгадайте, хто виборов спеціальну відзнаку за найкращий твір на тему мандрів і подорожей? Правильно, знаменитий письменник і мандрівник Макс Кідрук! Переможною виявилася його нова книга «БОТ»: це, мовляв, має бути перший український технотрилер, — похвалився Кідрук. Головну нагороду в номінації «Прозові твори для дітей» одержали відразу двоє – львів’янка Галина Вдовиченко («Ліга непарних шкарпеток») і харків’янин Валентин Бердт («Все починається в тринадцять»). Останній буквально тиждень тому одержав звання першого лауреата незалежної літературної премії для дитячих письменників «Великий Їжак»; нова відзнака лише підтвердила його статус майстра дитячих творів. Серед інших на церемонії звучали й імена Олександра Гавроша, Андрія Кокотюхи, Ірисі Ликович, Анни Багряної, Марини Соколян.

Фронтмен гурту "Гайдамаки" Олександр Ярмола влаштував гостям "Коронації" "дикі танці""

Ну що ж, за 12 років існування конкурсу «Коронація слова» встигла зробити доволі багато: відкрила понад 250 нових імен, випустила у великий літературний світ 150 романів, завоювала любов і визнання авторів і читачів, а з ними й суперечливе ставлення літературних критиків. За цей час устигли намітитися й очевидні тенденції, які, втім, багато в чому віддзеркалюють ті теми, що звучать у сучасній українській літературі. Утім, щоби судити «короновані» книжки, треба бодай дочекатися, поки вони з’являться у книгарнях. А значить – розмову про тенденції продовжимо як мінімум восени.

Повний список переможців «Коронації слова» 2012 року дивіться тут.

Закінчив біологічний факультет Миронівського педагогічного інституту імені В. Петрова. Захистив дисертацію на тему «Вплив ГМО на брунькування й дозрівання ранньостиглих садових дерев». Публікувався в численних українських літературно-критичних часописах. Безробітний. Маю кота Мурчика.