“Живі книжки” вчать толерантності

Цього року в медіатеці Вроцлава (Польща) Україну представить “жива книжка” з Харкова. Загалом у медіатеці кожен читач може на півгодини замовити собі розмову із “живою книжкою” – людиною, яка представляє певну національність чи соціальну групу. Так навчають пізнавати інших та позбуватися стереотипів, повідомляє zaxid.net.

“Перший найбільший стереотип – те, що існує якась польська частина України і російська частина. Я цей стереотип ламаю не тільки в Польщі, а й Україні також”, – каже “жива книжка” студент Роман.

Він вважає себе не надто популярною книжкою. Каже, більше людей хочуть спілкуватися з представниками сексуальних меншин. Розповідає Антифацет, тобто античоловік: “Найчастіше питають, як це почалося, які були мої мотиви і чи не відчуваю я ворожого ставлення та репресій. Що далі, то менше я маю клопоту, але спочатку була і ворожість і нерозуміння, так що мені навіть довелось змінити помешкання”.

Завдяки цьому проекту мешканців Вроцлава вчать бути толерантнішими.

Однак це не єдиний проект Вроцлавської медіатеки, яка зібрала під одним дахом найбільші фонди на різних носіях. 9 років тому публічна бібліотека Вроцлава виборола грант німецького фонду Бертельсмана на створення надсучасної бібліотеки для молоді, – на ці кошти було закуплено сучасне обладнання. Дизайн бібліотеки – задум німецького архітектора Олександра Шміта.

Заступник директора публічної бібліотеки Вроцлава Йоланта Словік розповідає: “Те, що бачимо нині в медіатеці – це та фантастична червона стрічка медіа… Ця медіастрічка мала б символізувати сучасність нашої бібліотеки. У цій стрічці ми зібрали абсолютно усі збірки на сучасних електронних носіях”.

Це перша така бібліотека у Польщі, де, окрім паперових книжок, можна позичати фільми, музику, навчальні програми та електронні книжки, мати доступ до фондів усіх бібліотек міста.

Керівник медіатеки Анна Януш розповідає: “Можна записатися до громадської бібліотеки Вроцлава і користуватися фондами усіх комп’ютеризованих бібліотек міста. Можна позичати лише книжки. Тоді читач нічого не платить і може взяти п’ять книжок на 30 днів. Якщо ж хоче позичати медіа – вносить оплату: 50 злотих на рік і 30 – на півроку. І в межах такого абонементу можна брати фільми, музику, електронні книжки. Фільми можна позичати на три дні, музику та інші мультимедіа – на п’ять днів”.

Замовити книжку можна і через Інтернет – кожен читач має доступ до свого облікового запису. Нині фонди бібліотеки становлять 300 тисяч видань на різних носіях. І вони поповнюються щодня. 97% фондів – це медіа, які позичають більше, ніж раз на рік.

Бібліотекарка Аґнєшка розповідає: “Дуже багато читачів. Є тринадцять тисяч найактивніших – тих, хто постійно щось бере в бібліотеці”.

У бібліотеку можна прийти на годинку, посидіти в Інтернеті, можна на місці подивитися фільм чи послухати музику. Попри те, що створювали бібліотеку для молоді, сюди приходять люди різного віку.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики