Письменники взялися рятувати книгарні Венеції

фото: pro-books.ru
фото: pro-books.ru

Масштабну кампанію на підтримку традиційних книготорговців розгорнули в улюбленому серед туристів італійському місті представники літературного товариства, включно із зірковими авторами, серед яких Тіціано Скарпа.

Як повідомляє pro-books.ru із посиланням на журнал The Bookseller, чергова серед дедалі частіших у Європі кампаній на підтримку традиційних книгарень, особливо незалежних, днями стартувала в Італії. Точніше, у Венеції – місті з багатющою «літературною біографією» і численною армією шанувальників, серед яких чимало письменників з усього світу. Кілька років тому в місті був закритий один із центрів місцевої книжкової торгівлі – Mondadori, слідом за цим посипалися й інші втрати. Основна причина, за твердженням фахівців, – підвищення орендних ставок. Тільки з початку весни цього року стало відомо, що припиняють роботу або перебувають під загрозою закриття книгарні Goldoni, Capitello, Laboratorio Blu і Marco Polo.

На початку квітня близько ста письменників збунтувалися через умови роботи книготорговців, заходилися проводити публічні збори і збирати підписи під маніфестом. Серед учасників кампанії – шанувальники Венеції від літературного світу: місцевий уродженець, лауреат однієї з найпрестижніших італійських нагород у царині літератури – премії Strega – Тіціано Скарпа, британка Мішель Ловрік, яка живе між Лондоном і Венецією і про улюблене в туристів італійське місто регулярно пише в своїх романах. До речі, Ловрік у своєму блозі ділиться деякими деталями про обставини закриття магазинів. За її словами, магазин Goldoni не може дозволити собі платити щомісячну оренду в розмірі 9 тисяч євро, а власникам Marco Polo довелося розщедритися на тисячу євро штрафу через те, що постер літературного заходу у вітрині не був належним чином завізований місцевою владою.

У планах літераторів – флешмоби, публічні читання й маса інших заходів. 18 квітня відбувся перший із них: біля будівлі Національної бібліотеки св. Марка зібрався немалий натовп письменників і прихильників акції з плакатами «Врятуйте книгарні» та «Венеція – місто читачів». Вони оприлюднили свій маніфест міській владі, до якого додано карту «живих, тих, що вмирають, і мертвих книгарень Венеції». Основна вимога – полегшити умови життя книготорговців, зокрема, надавати їм муніципальні приміщення. Є й інші ідеї – наприклад, створення Книжкового центру, де під одним дахом могли б працювати десятки магазинів, а також розробка спеціальних програм для залучення приватних спонсорів. Автори закликали організаторів Венеціанського бієнале – знаменитого світового форуму сучасного мистецтва – мобілізувати інтелектуальні та мистецькі сили й кинути їх на порятунок книгарень.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики