Барон Мюнхгаузен по-чеськи

Оксана Чужа
Оксана Чужа

Ми всі добре знаємо пригоди барона Мюнхгаузена по фільму та мультфільму, знятих ще в СРСР за мотивами  оповідань німецького письменника Рудольфа Еріха Распе.  Натомість чехи мають свого Мюнхгаузена, не менш винахідливого й романтичного, яким пишаються і пропагують по всьому світу. Йдеться про  фільм «Барон Мюнхгаузен» («Baron Prášil») (1961р.) відомого чеського кінорежисера, художника, лялькаря та аніматора Карла Земана. Свою фантастичну історію про кохання  геніальний новатор технічних трюків у кіно зняв за мотивами всесвітньо відомої книги німецького поета Ґотфріда Августа Бюрґера  «Дивовижні подорожі по воді і по землі, походи і потішні пригоди барона фон Мюнхгаузена, про які він зазвичай розповідає за пляшкою у колі своїх приятелів», що стала найкращою екранізацією твору.

Без імені

На створення одного із взірців світової кінематографії Земана надихнули гравюри книжкового видання 1862 року, автором яких є найвидатніший ілюстратор книжок епохи романтизму  француз Гюстава Доре. Можливо, тому фільм вирізняється надзвичайною поетикою.

55 років тому в Празі в кінотеатрі «Луцерна» відбулася  прем’єра чеського «Барона Мюнхгаузена». Ця фантастична пригода – доповнена унікальними трюками з дотепними жартами – виграла безліч міжнародних нагород, зокрема на фестивалях в Каннах і Локарно. І от через півстоліття, 26 травня 2016 р., у тому самому залі одного з найстаріших (106 років)  досі функціональних кінотеатрів в Європі та світі відбувається прем’єра того ж «Барона Мюнхгаузена», тільки відреставрованого та  оцифрованого. Знову повен зал глядачів і радісні усмішки  цілої команди людей, які працювали над реставрацією цілий рік.  Точніше, ексклюзивна передпрем’єра для спонсорів, бо офіційний показ відбудеться наступного дня в Зліні, відкриваючи Міжнародний кінофестиваль для дітей та молоді.

Baron-Prasil-Karel-Zeman-zakulisi-1

Нове життя улюбленому фільму чехів дав  спільний проект «Чистимо світ фантазії» Фонду «České bijáky» (www.bijaky.cz),  Музею Карла Земана (www.muzeumkarlazemana.cz.) та Чеського телебачення у співпраці з компанією Universal Production Partners (UPP)  за підтримки Міністерства культури і Державного фонду кінематографії Чеської Республіки. Метою даного проекту є впродовж трьох років відреставрувати в цифровому вигляді  найвідоміші фільми класика Карла Земана до максимально можливої якості, надати їм нове життя і вивести  на великі екрани.  Проект також спрямований на підвищення обізнаності про важливість цифрового відновлення.

«Барон Мюнхгаузен» став другим реставрованим і оцифрованим фільмом режисера. Першим був «Винахід загибелі» («Vynález zkázy») (1958 р.), який приніс Земану світову славу, після виходу на екрани був негайно проданий до 72 країни і став найуспішнішим чеським фільмом усіх часів.  Відновлену стрічку уже показали на 14 кінофестивалях. На черзі не менш відома «Подорож до  правіків» («Cesta do pravěku») (1955 р.). Реставрація кожного фільму коштує 1 млн. 200 тис. крон, і чехи раді, що знайшли такі кошти, щоб знову бачити в хорошій якості улюблені фільми, на яких виростали, і тим самим  зберегти  їх для нащадків.

DR-baron-prasil

Хрещеним батьком  цифрової  реставрації  «Барона Мюнхгаузена» став легендарний американський режисер Террі Гілліам,  який зізнався, що саме  фільм Земана надихнув його на створення власної версії відомої історії. У грайливій притчі Земана розповідь самовдоволеного Мюнхгаузена переплітається з романтичною історією сучасного фантаста Тоніка, який стає суперником барона в коханні до принцеси Б’янки. Врешті, кохання молодих перемагає і Мюнхгаузену нічого іншого не залишається, як допомогти закоханим і вийти героєм, зберігши свою репутацію найкращого. Вдало підібраний акторський склад  – тодішні кінозірки Мілош Копецкий (Мюнхгаузен), Рудольф Єлінек (Тонік) та  Яна Брейхова (Б’янка) – одна із заслуг режисера, що робить фільм неповторним.

Велику роль у стрічці відіграють барви, хоча фільм було знято на чорно-білий негатив, а кольори додавали потім окремо. Саме вони додають фільму неповторного шарму і потребували специфічної праці від реставраторів. «Колір має у стрічці основне композиційне і символічне значення, яке завершує сцену і виконує ту ж функцію як куліси  або актори», – пояснює Іво Марак, головний реставратор з компанії  UPP.

index

«Я рада, що фільм оживає знову. Повинна зізнатися, що «Барон Мюнхгаузена» мені подобається більше, ніж «Винахід загибелі», який був новаторським у стилі старовинних гравюр і досконалим у всіх відносинах. Але тепер, коли я знову бачу відновленого в цифровій формі «Барона Мюнхгаузена», який є винятковим у кольорі, акторському складі, фантазії і дотепних діалогах, маю відчуття, що  дивлюся на сучасний фільм, тільки що знятий», –  ділиться враженнями  Людмила Земан, режисерка, письменниця, сценаристка, художниця, ілюстратора та  дочка Карла Земана, яка спеціально прилетіла на прем’єру із Канади разом із своєю дочкою Ліндою Земан-Спаленою. Минулого року вони вдвох видали монографію «Карел Земан і його чарівний світ», яка привідкриває закулісся творчості Карла Земана. Книга цьогоріч отримала премію Akademie science fiction, fantasy a hororu на книжковому ярмарку «Світ книги Прага 2016». Людмила Земан є однієї із засновників Музею Карла Земана. Свого часу брала участь у деяких зйомках, а потім активно співпрацювала зі своїм батьком у його останніх анімаційних фільмах («Čarodějův učeň», «Pohádka o Honzíkovi a Mařence»). Тепер співпрацює у цифровій реставрації фільмів Карела Земана.

І на завершення слова Петра Дворжака, генерального директора Чеського телебачення, одного з партнерів проектує «Чистимо світ фантазії»: «Робота Земана є винятковою. Є незвичайною силою його фантазії, майстерністю зйомок та історією, яку він  розповідає. В умовах, що повністю відрізняються від прекрасно обладнаних великих зарубіжних студій, Карел Земан зумів створити фільми, які можуть і нині, навіть поряд із сучасними технологічними можливостями, захоплювати сучасну світову публіку». Гадаю, що після таких слів ніхто не встоїть перед спокусою переглянути хоча б один Земанів фільм, тим паче, що до них є вільний доступ в Інтернеті.