Одеса за безцінь, або Три судові справи проти голови НСПУ (доповнено)

Вано Крюгер. Фото Нати Коваль
Вано Крюгер. Фото Нати Коваль

Свого часу чинний голова Спілки Михайло Сидоржевський дорікнув мені, що я не можу надати документів щодо жодного зі своїх запитань, озвучених тут і тут.

Дивне питання, зважаючи на те, що керівництво Спілки мало би звітувати перед рядовими членами, а не навпаки. Проте документи, які є в наявності, викликають значно більше запитань. Спершу я процитую уточнену позовну заяву Анатолія Гая – дипломованого юриста і голову Київської обласної орґанізації НСПУ – до Печерського районного суду м. Києва проти НСПУ в особі її голови Михайла Сидоржевського:

«…23.10.2015 р. Секретаріат приймає рішення щодо продажу об’єктів Одеського Будинку творчості, яке не є його компетенцією. Згідно зі ст.ст. 4.23-4.24 Статуту НСПУ (див стор. 7 додатку № 2) питання щодо відчуження майна НСПУ не належать до компетенції Секретаріату НСПУ.

03.12.2015 р. всупереч протестам членів Спілки – юристів повністю підконтрольні члени Правління НСПУ (непідконтрольних на засідання Правління просто не запрошують) приймають рішення про продаж майна в Одеському Будинку творчості, що повністю суперечить п. а) ст. 4.14 Статуту НСПУ (див. стор. 6 додатку № 2), яким унормовано: «Правління НСПУ: а) розглядає і вирішує найважливіші питання діяльності НСПУ за винятком тих, що належать до компетенції з’їзду (загальних зборів) НСПУ; погоджує довгострокову (більше одного календарного року) оренду (суборенду) цілісних майнових комплексів, земельних ділянок та іншого майна, на які НСПУ має право згідно з чинним законодавством України; у виняткових випадках за протокольним погодженням не менше двох третин обласних (територіальних) організацій вирішує питання про відчуження майна НСПУ». Ніяких рішень 2/3 обласних організацій НСПУ з приводу їхнього протокольного погодження продажу майна НСПУ в Одеському БТП не існує.

01.07.2016 р. всупереч чинному Статуту НСПУ невідомо ким реєструється новий статут Одеського Будинку творчості, хоча п. б) ст 4.23 (стор. 7 у додатку № 2) чітко передбачено, що Секретаріат НСПУ «готує проекти планів роботи і загальноспілчанських заходів, постанов, угод (договорів) статутів, положень, кошторисів, штатних розписів, іншу документацію, опрацьовує питання порядку денного і виносить їх на розгляд та затвердження Правлінням НСПУ». Ніякого обговорення і затвердження Статуту Одеського БТП на Правлінні НСПУ не було.

02.07.2016 р. за розпорядженням голови НСПУ М. Сидоржевського призначений ним же директор Одеського Будинку творчості письменників Косенко О.І. на підставі ухвали Секретаріату НСПУ від 23.10.2015 р., який за Статутом НСПУ не має ніяких повноважень розпоряджатися майном НСПУ, та наказу голови НСПУ М.О. Сидоржевського № 68-к від 23.10.2015 р. без будь-якого конкурсу чи аукціону продає частину майна Одеського Будинку творчості за цінами, які майже у двадцять разів нижчі від ринкової вартості таких об’єктів у Одесі на березі Чорного моря (додатки № 4 та № 5). Законного права продавати майно НСПУ директор Одеського Будинку творчості письменників не мав».

Коментарі, гадаю, тут зайві. А вось і додатки до позовної заяви Анатолія Гая, що підтверджують його слова.

Дог_1_1

Дог_1_2

Дог_1_3-1

Дог_2_1

Дог_2_2

Дог_2_3

½ частку домоволодіння під №7/2, м. Одеса, провулок Ковалевського з об’єктами на площі фактичного користування 400 м. кв. було продано за 24056 грн. 15 коп. (двадцять чотири тисячі п’ятдесят шість гривень п’ятнадцять копійок). ½ частку домоволодіння під №7/1, м. Одеса, провулок Ковалевського з об’єктами на площі фактичного користування 1006 м. кв. було продано за 65359 грн. 70 коп. (шістдесят п’ять тисяч триста п’ятдесят дев’ять гривень сімдесят копійок).

Економісти можуть прокоментувати ринкову вартість цих ділянок землі (формально – об’єктів, що на цій землі розташовані). А тим часом за фактом незаконного відчуження майна Одеською місцевою прокуратурою №2 м. Одеси порушено кримінальну справу.

Справа Анатолія Гая не є єдиною судовою справою проти голови Спілки. З Михайлом Сидоржевським судяться також Український фонд культури (щодо захисту честі і гідності) і Київська орґанізація НСПУ (щодо втручання Михайла Сидоржевського в її діяльність всупереч Статуту НСПУ і Положенню Київської орґанізації НСПУ). Обидві справи теж перебувають в Печерському районному суді м. Києва (на судові засідання Михайло Сидоржевський вперто не з’являється). Крім того, справа за матеріялами Ревізійної комісії НСПУ щодо неефективного використання майна Спілки лежить в Київській місцевій прокуратурі №6 м. Києва за шифром 1705.16 № 4541 вих-16.

1

Питання навіть не в тому, що до голови Спілки накопичилося вже стільки питань, що їх може вирішити лише З’їзд – про це я пишу вже давно. Питання в тому, що за умов війни, держава витрачає на Спілку значні кошти, а Спілка, натомість, щонайменше, власним майном розпоряжається вкрай неефективно (конкретніше нехай скаже суд). За таких умов постає питання взагалі про доцільність фінансування Спілки державою – формально це виражається в її перебуванні у державному реєстрі творчих спілок.

А для виключення Спілки з цього реєстру є уже і формальні підстави – незатвердження змін до Статуту на З’їзді (наразі Спілка письменників єдина з творчих спілок не затвердила зміни до власного Статуту на З’їзді, а Міністерство юстиції за цим пильно слідкує), тож чинний голова Спілки разом зі своїми покровителями ризикують увійти в історію як гробарі Спілки…

P. S.: Вже після публікації цього мого блоґу, 3 березня 2017 року відбулося Правління, на якому голова Спілки Михайло Сидоржевський спробував зробити винним Олександра Косенка, мовляв, “той діяв самочинно, незалежно від голови”. Проте вось Ухвала Правління Спілки від 3 грудня 2015 року із підписом Михайла Сидоржевського, завірена печаткою.

Без імені

Без імені2

П. 7 Ухвали стверджує: “Уповноважити директора Підприємства “Одеський будинок творчості письменників” Косенка О. І. підготувати, укласти та підписати договори купівлі-продажу об’єктів Підприємства “Одеський будинок творчості письменників” розташованих за адресами (1) місто Одеса, провулок Ковалевського 7/1 (2) місто Одеса, провулок Ковалевського 7/2”.

А п. 10 Ухвали стверджує: “Доручити голові НСПУ Сидоржевському М. О. чинити всі юридичні дії, необхідні для відчуження об’єктів нерухомості за адресами м. Одеса, провулок Ковалевського 7/1 та м. Одеса, провулок Ковалевського 7/2”.

І ще: на Правлінні 3 березня було ухвалено провести З’їзд 31 березня. Проте… делеґатами З’їзду стануть лише члени Правління + 1 від 30 з реґіональних орґанізацій… …буде зроблено все, щоб З’їзд пройшов максимально під контролем Михайла Сидоржевського – вочевидь, він не проти очолити Спілку ще раз.