Розповісти історію за допомогою зображень

Український комікс – порівняно молоде мистецтво, яке впродовж останніх кількох років переживає бурхливий розвиток. Як і будь-якій галузі, що розвивається без потужного історичного підґрунтя, йому притаманна не тільки своя специфіка та оригінальність, а й низка недоліків – від не дуже вдалого експериментування зі стилями та оформленням до справді серйозної проблеми зі стилістикою і граматикою діалогів. Утім, прогрес, безперечно, є: нині ми маємо понад десяток найменувань українських коміксів та графічних романів на абсолютно різноманітну тематику: від історичної до фантастичної.

МАКСИМ ОСА

З сайту cinemotionlab.com

Видавництво: Євгеніос/Asgardian Comics
Роки видання: 2010; 2016
Творча команда: Ігор Баранько
Читати більше тут.

 

Сценарист та художник Ігор Баранько відомий в Україні переважно як автор коміксу «Максим Оса», натомість у Європі й Америці його знають і шанують і за інші графічні новели – зокрема, за «Skaggy the Lost», «La Danse Du Temps» та інші. У своїх нечисленних інтерв’ю Ігор зізнається, що ще в дитинстві вирішив присвятити своє життя коміксам, а для того, щоб втілити мрію у життя, йому довелося емігрувати – адже заробляти цим мистецтвом на теренах колишнього СРСР було неможливо. Зокрема, комікс «Максим Оса» було створено на замовлення бельгійського видавництва.

З сайту nerohelp.info

1636 рік. Значна частина України входить до складу Речі Посполитої, а Запорізька Січ – потужна сила, з якою рахуються в світі. Максим – хорунжий Корсунського полку, відомий майстер зброї – повертається в рідне село після походу на Крим і з’ясовує,що його давно поховали. Навіть наречена відмовилася з ним розмовляти – хоча він бачив, що вона його впізнала. Аж тут на цвинтар, де він п’ятий день намагається зрозуміти, на якому він світі, приходить сама Смерть …

На створення радше детективно-фентезійної, а не патріотичної історії з дуже «справжнім» головним героєм Ігоря надихнув цикл історій Бориса Акуніна про Ераста Фандоріна. Цей динамічний детектив автор вигадував «задом наперед»: спочатку з’явилася ідея таємниці і на основі цього було створено частину книжки, і лише потім постало питання про те, кого ж зробити убивцею.

З сайту md-eksperiment.org

Ігор надає перевагу традиційній техніці малювання, використовуючи в роботі папір, пера і туш. З 2013 року й досі працює над масштабним проектом – графічним романом на основі епосу Магабгарата. Зараз також працює художником-постановником та консультантом на зйомках повнометражного українського фільму «Максим Оса» за мотивами власного коміксу.

ДАОГОПАК


Видавництво: Nebeskey
Роки видання: з 2012 року
Творча команда: Максим Прасолов, Олег Колов, Олексій Чебикін
Читати більше тут.

За словами ідейного натхненника проекту й автора сценарію Максима Прасолова, ідея створення коміксу виникла ще 13 років тому, у 2004 році. Перші спроби втілення проекту в життя були здійснені у 2005 році, але з різних причин перший том з’явився у 2012 році. Станом на 2017 рік видано 3 томи, зараз триває робота над наступним, який буде завершено не раніше осені наступного року.

 

Троє друзів-козаків – Олесь Скоровода, Тарас Пересічеволя і характерник Мозговий – виконують завдання кошового отамана, відправляючись з розвідувальною місією до Туреччини під виглядом мандрівних артистів. Їхня мета – визволити полонених козаків, що змушені працювати у новому султанському палаці в Анталії. Та не все так просто: у справу втручаються нові, незвідані сили, з’являються непередбачувані обставини, а несподівана зустріч із японською дівчинкою Арі-Сан, яка охороняє сина Султана, перевертає долю молодого козака Олеся…

З сайту cosmic.com.ua

Жанр, у якому працює команда проекту, автори називають графічною прозою. Робота над одним томом триває приблизно рік: це приблизно 60 сторінок, на кожній із яких розміщено від 5 до 9 кадрів. Створення детального сторіборду, за яким створюється малюнок і контур, займає близько 3-4 місяців. Художник у середньому малює 8-10 сторінок на місяць. Решта часу йде на фарбування, верстку, внесення правок у текст і друк.

Зі сторінки Даогопака з Facebook

Зараз команда працює над анімаційними проектами і готує до запуску восени Motion Comix Daogopak. У планах – створити платформу для анімованих інтерактивних коміксів, адже саме так, переконані автори, можна зберегти читання, зберегти тексти класичної літератури і поезії для нового цифрового покоління.

САРКОФАГ

З сайту prometei.org

Видавництво: ДавАрт
Рік видання: 2016
Творча команда: Андрій Данкович, Дмитро Хмара
Читати більше тут.

Автор сценарію та художник Андрій Данкович зізнається, що комікси малює ще з дитинства, класу приблизно із другого. Зараз малювання коміксів поєднує з основною роботою, малює вечорами і у вільний час. Станом на 2017 рік видано графічний роман «Війна богів», 2 графічні новели – «Сон» та «Світ 912», а також збірку «Саркофаг» у твердій палітурці, до якої увійшли новели «світ912», «Сон» та «Саркофаг». Зараз триває робота над коміксом жахів «Мор», вихід якого заплановано на осінь 2017 року.

«Сон». Подорож в інші, химерні світи. Сон прийнято вважати ілюзією, чимось таким, чого не було і не буде. Але що як виявиться, що твоє місце – у світі зі сну, а не у тій, здавалось би, правильній реальності, в якій ти перебуваєш?..

«Світ 912». Хоча людство освоїло міжзоряні польоти відносно недавно, для досвідченого капітана космічного корабля Емертоса Норта ця справа вже перетворилася в рутину. Не чекав він нічого особливого і від наступної експедиції. І тим паче не планував робити ніяких історичних відкриттів…

«Саркофаг». Зла гора. Відома як згубне місце з часів, коли перші люди поселилися в тій місцевості. Про неї доходять тільки примарні чутки. Звідти ніхто не повертається. Може, якщо піти за посланцями богів, буде шанс дізнатися, що там відбувається. Але кажуть, що і боги безсилі перед тим, що ховається всередині гори…

У своїй роботі автор використовує досить незвичну і оригінальну художню техніку – усі малюнки створює вручну кольоровими олівцями й тільки на фінальних етапах оцифровує. На комп’ютері Андрій виконує тільки кольорокорекцію, додає білі роздільні смуги між кадрами, а також додає текст.

З сайту davart.com.ua/product
З сайту davart.com.ua/product

Робота над коміксом починається з сюжету: спочатку автор визначається з основною ідеєю, вигадує початок та завершення історії. Після цього продумуються деталі та діалоги, а коли в загальних рисах сюжет готовий, Андрій береться до малювання. Кожен кадр він створює від початку і до кінця, включно із діалогами, які прописує олівцем, і лише потім переходить до наступного. На створення однієї сторінки художник витрачає в середньому півтора-два дні.

З сайту comiccon.kiev.ua

Цього року з ініціативи видавництва «ДавАрт» відбудеться безпрецедентна для української комікс-індустрії подія: Андрій представить українські комікси на найбільшій світовій комікс-конвенції – Комік Коні у Сан-Дієго. Те, що починалося просто як жарт (адже черга на участь у конвенції займає кілька років), завершилося офіційним запрошенням через 2 місяці після подачі заявки. Можемо тільки побажати хлопцям успіхів.

СЕРЕД ОВЕЦЬ

З сайту comiccon.kiev.ua

Видавництво: Vovkulaka
Рік видання: з 2017
Творча команда: Олександр Корєшков
Читати більше тут.

За словами художника і автора сценарію Олександра Корєшкова, цей комікс з’явився як реакція на події, що відбувалися навколо нього. Історія, яку побачив читач у першому випуску – лише завіса, яка прикриває реальну причину появи коміксу. Вона, як обіцяє автор, з’явиться на останніх сторінках другої частини, робота над якою триває зараз. Вихід другого випуску заплановано на вересень 2017 року.


Щось клацнуло у світовому порядку, і ви маєте шанс подивитись на речі, що нас оточують, під іншим кутом. Що таке «страх бути людиною»? Як це – «бачити кривду і мовчати»? Коли ми перетворюємося на наших катів?
Такі складні питання відкидаєш до останнього. То, може, їх легше буде розглянути на прикладі одного пса, що живе у світі тотального страху, брехні і жадібності? Живе, немов вівця серед овець…

Історія, яку авторові хотілося розповісти – дуже страшна, тож він вирішив використати алегорію з тваринами. Надихався «1984» Орвелла та коміксом «Blacksad» французького видавництва Dargaud. Вівці з’явилися самі по собі, а пес-вовк став вдалою знахідкою (одразу пригадується прислів’я про лева, вихованого вівцями, який поводиться як вівця). У цьому випадку антиутопія – це не жанр, а реальність, адже, на думку автора, відхід від «совка» відбувся лише номінально, якщо копнути трохи глибше, то можна повсюди побачити ознаки цієї системи.

Джерело: Geek Journal
Джерело: Geek Journal

Комікси Олександр створює після основної роботи. Спочатку малює всю серію у «блокінгу», за день встигає зробити 1,5-2 сторінки. На чистову промальовку художник витрачає від 1 до 4 днів. Зараз у планах 6 частин основної арки, яка матиме відкритий фінал; можливо, у процесі буде створено також побічні короткі історії.

Нещодавно відбулася презентація видавництва Vovkulaka, на якій було анонсовано новий проект від художника – постапокаліптичний комікс MUTE, вихід якого заплановано на зиму 2017-2018 років. Окрім цього, є ще як мінімум одна детально продумана історія, яка чекає на своє втілення.

Далі буде…

Марія Шагурі

Культуролог та історик за освітою, редакторка та перекладачка за покликанням. Співзасновниця Kyiv Comic Con та відповідальна за проект перекладів коміксів DC в Україні