Павло Стех. «Над прірвою в іржі» (ВІДЕО)

 

Павло Стех. Фото Івана Любиш-Кірдея

Репортаж Павла Стеха «Над прірвою в іржі» переміг у п’ятому конкурсі художнього репортажу імені Майка Йогансена «Самовидець». Його можна прочитати в альманасі «VENI, VIDI, SCRIPSI: Чому я звідси ніколи не поїду», який вийшов цього року у видавництві «Темпора». Павло зробив, на перший погляд, дуже просту річ – проїхався електричками від Харкова до Ковеля й описав людей, яких зустрів, та діалоги й ситуації, свідком або учасником яких став. І написав справді добрий репортаж, динамічний і метафоричний. Це цікавий репортерський погляд на тему міграції та її не/можливості. І приклад того, як важливо розглядати різні явища під різними кутами та з небанальних ракурсів.

Ось як про Павла Стеха і його репортаж пише в альманасі Олег Криштопа, український репортажист, член журі конкурсу імені Майка Йогансена «Самовидець», автор книжок «Україна: Масштаб 1:1», «Ліхіє дев’яності: Станіславський феномен» та іших: «Вірю, що це нова зірка не лише української, а й світової репортажистики. Майк Йогансен, чиїм ім’ям (недарма) названо конкурс, мабуть, перевертається в труні — від задоволення. Його іронію затьмарено, його легкість перевершено. На додачу Павлові Стеху вдалося за три дні (й усього за 190 гривень) перетнути Україну зі Сходу на Захід й описати її повністю. Його герої їдуть, але не поїдуть».

Зараз Павло працює над своєю дебютною книжкою художніх репортажів. «Я хочу продовжити тему електричок, – розповідає. – У цьогорічний альманах найкращих репортажів «Самовидця» увійшов мій текст про те, як я їхав електричками з Харкова до Ковеля. Ця подорож умовно охопила північний напрямок. І я подумав, що це можна продовжити. Розділити подорож на чотири відрізки і проїхати потім із Ковеля до Жмеринки – це буде західна Україна, потім зі Жмеринки до Токмака – це південь. А потім повернутися назад в Харків, зробивши тур Україною на електричках і написавши про це репортаж».

А тим часом «ЛітАкцент» разом із Конкурсом художнього репортажу імені Майка Йогансена «Самовидець» публікує відео, на якому Павло Стех читає кілька уривків зі свого репортажу. Про Житомир, Люботин, Смородино…

Відео з Павлом Стехом – перше в серії. Далі «ЛітАкцент» публікуватиме й інших авторів художніх репортажів, які читатимуть уривки зі своїх текстів та розповідатимуть про свої репортерські проекти. Не пропустіть!

І нагадуємо, що 16 вересня, у суботу, в рамках Форуму видавців у Львові автори художніх репортажів – Олег Криштопа, Єлізавета Гончарова, Павло Стех, Олеся Яремчук – читатимуть уривки зі своїх книжок/проектів. Читання, що мають назву «Історія наживо: голоси», відбудеться у книгарні «Є» на проспекті Свободи,7.

Підготували: Іван Любиш-Кірдей, Марія Семенченко

Марія Семенченко

Марія Семенченко – журналістка, репортерка, кураторка конкурсу художнього репортажу імені Майка Йогансена «Самовидець». Закінчила Могилянську школу журналістики. До 2016 року працювала редактором відділу «Суспільство» щоденної всеукраїнської газети «День». Пише для низки українських видань. Серед професійних зацікавлень – суспільна тематика, а відтак – людські історії.