За лаштунками Шведської академії, або Яка тепер доля Нобелівської премії?

 

Фото з сайту svenskaakademien.se

Учора, 12 квітня, сталася безпрецедентна подія в культурному житті Швеції, яка, втім, стосується не лише Швеції, а й усього світу, тому що ця подія сталася в самій Шведській академії – установі, яка приймає рішення щодо нагородження премією Нобеля лауреатів із літератури. Саме цього дня Сара Даніус, яка обіймала посаду постійного секретаря Шведської академії, повідомила, що покидає Академію. Цьому рішенню передував нечуваний скандал, який сколихнув Швецію ще наприкінці минулого року, коли стало відомо, що деякі близькі до Академії особи були задіяні в махінаціях, у яких використовувалися фінанси Академії у власних цілях. Більше того: головним звинуваченням було сексуальне домагання з боку високопосадовця, який ці махінації здійснював.

Виявилося, що він неодноразово розголошував інформацію про майбутніх Нобелівських лауреатів

Усе почалося на хвилі #metoo, коли вісімнадцятеро жінок звинуватили в домаганнях чоловіка, який очолював елітний «Культурний клуб», що його Академія фінансувала. Цей очільник клубу є чоловіком однієї з членькинь Академії. В звинуваченнях ішлося про домагання, які тривали в різний період часу від 1996 до 2017 рр. Більше того, виявилося, що він неодноразово розголошував інформацію про майбутніх лауреатів (нагадаю, що така інформація є таємною). Цей чоловік так хизувався своїм впливом на Академію, що називав себе «дев’ятнадцятим» її членом (традиційно від часів створення Академії у 1786 році в Академії завжди незмінна кількість академіків – вісімнадцятеро. Їх обирають на все життя і за кожним закріплене особливе місце за столом – за номером «стільця»). Спочатку всі газети тримали в таємниці особу цієї людини, та через деякий час, стало зрозуміло, що йдеться про Жан-Клода Арно, який є чоловіком письменниці Катаріни Фростенсон. Подейкували, що він міг навіть мати вплив на рішення щодо Нобелівської премії.

Від самого початку скандалу Сара Даніус надавала доступ до інформації, відкрито заявляла про зусилля Академії з’ясувати, що відбувається. Вона прийшла в Академію лише в 2015 році, тож як може відповідати за роки, коли звинувачують Арно – 1996–2017 – не зовсім зрозуміло. Та саме проти Сари Даніус в Академії склалася справжня коаліція, які виступали за те, щоб Академію залишила саме Сара Даніус, а Катаріна Фростенсон, чоловік якої був головною звинувачуваною особою, – залишилася.

Читайте також: Дарія Пугач. Що спільного між Євробаченням і Нобелівською премією?

У четвер, 12 квітня, усі академіки мали зібратися, щоб висунути вотум недовіри Даніус. Що сталося на засіданні достеменно невідомо, тому що все відбувалося за зачиненими дверима. Сама зустріч тривала понад три години, що незвично довго. Усе закінчилося повідомленням пресі про те, що Сара Даніус залишає Академію. У своєму коментарі вона сказала, що радо залишилася б, якби могла, та вона слухається рішення Академії. Згодом повідомили, що Катаріна Фростенсон, через чоловіка якого й був скандал, теж покидає академію (вона сиділа на стільчику номер 18 і обіймала цю позицію з 1992 року). Так весь скандал, який почався з флешмобу, що мав на меті покарати чоловіка, закінчився звільненням з Академії двох жінок. Цей поворот особливо сколихнув шведське суспільство. Сара Даніус була першої жінкою в історії, яка обіймала цю почесну посаду, і тепер саме на неї перекладали відповідальність за дії чоловіка, який перебував у співпраці з Академією задовго до того, коли туди прийшла Даніус. Сьогодні вже багато політиків і культурних діячів висловилися про підтримку Даніус і обуренням щодо рішення Академії. В самій же Академії Сару Даніус підтримали троє членів (усі чоловіки, до речі), які на знак своєї підтримки теж залишили Академію.

Тож склалася пікантна ситуація, яка ставить під удар долю всієї Академії. Тепер там звільнилося п’ять місць. Якщо врахувати ще двох академіків, які розпрощалися з Академією через власні переконання раніше (ці двоє – Керстін Екман, яка фактично покинула роботу 1989 року, протестуючи проти поведінки Академії щодо Рушді, та Лотта Лотасс, яка перестала працювати в 2015 році, поскаржившись на погану атмосферу в Академії), то фактично тепер Академія складається не з вісімнадцяти членів, а лише з одинадцяти.

Яке майбутнє Академії, а разом із нею і Нобелівської премії – побачимо

Шведська Академія – це королівська установа, тож скандал не оминув і короля. Карл ХVI Густав, який зустрівся і з Сарою Даніус і з директором Академії Андерсом Ульсоном, попросив їх гідно розв’язати всі проблеми. Нобелівський фонд, який опікується спадщиною Нобеля, також виявив занепокоєння, бо цей скандал кидає тінь на саму Нобелівську премію. Через великий розголос цих подій є впевненість, що на цьому все не закінчиться. Академію, найвірогідніше, чекають великі зміни.

Юлія Юрчук

Історикиня, перекладачка. Працює в університеті Сьодерторн, Стокгольм