У Данії в трьох книжках знайшли миш’як

Вчені випадково знайшли три отруєних книги XVI-XVII століть у бібліотеці Університету південної Данії. У їхніх обкладинках містився миш’як.

Про це пише УП.Життя з посиланням на The Conversation.

Ще раніше у бібліотеці виявили, що на обкладинках цих книг, ймовірно, містяться фрагменти середньовічних рукописів, на яких – тексти римського права.

Вчені спробували ідентифікувати латинські тексти або хоча б прочитати їх частину. Та це було важко, тому що старі рукописи затемнював великий шар зеленої фарби.

Щоб дослідити це питання більш детально, вчені вирішили забрати видання у рентгенівську лабораторію та провести рентгенофлуоресцентний аналіз, який дозволяє дізнатися хімічний склад досліджуваного предмету. Ця технологія широко використовується у сферах археології та мистецтва, наприклад, під час досліджень хімічного складу гончарних виробів або живопису.

Ідея вчених полягала у тому, щоб фільтрувати шар фарби за допомогою рентгенівських променів та зосередити увагу на хімічних елементах чорнила під нею. Таким чином дослідники сподівалися зробити листи більш читабельними.

Та з’ясувалося, що шаром зеленого пігменту є миш’як – одна із найбільш токсичних речовин у світі, вплив якого може викликати різні симптоми отруєння, викликати рак і навіть призвести смерть. При цьому токсичність миш’яку з часом не зменшується.

Вчені припускають, що миш’як могли використовувати для захисту книг від комах та паразитів.

Відтепер бібліотека зберігає ці три отруйні книги в окремих картонних коробках з мітками безпеки у провітрюваній шафі.

Крім того, ці книги хочуть оцифрувати, щоб мінімізувати необхідність у фізичних контактах з ними.

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики