Виставка «Курбас: Нові світи» у Мистецькому арсеналі

Лесь Курбас @Мистецький арсенал

Мистецький арсенал, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України та Яра мистецька група (Нью-Йорк) представляють виставку «КУРБАС: НОВІ СВІТИ».

«КУРБАС: НОВІ СВІТИ» — мистецький проект, що досліджує новації режисера. Виставка складається з двох частин. Перша присвячена експериментальній творчості Леся Курбаса й Мистецького об’єднання «Березіль» у Києві 1922—1926 роках. У другій частині йдеться про вистави, створені в Харківському державному театрі «Березіль», де Курбас працював у 1926—1933 роках.

У київській частині виставки увагу зосереджено на трьох виставах, у яких режисер звертається до фундаментальних питань світового театру. У новаторській постановці «Ґаз» Ґеорґа Кайзера (1923) рухи акторів використовуються для відтворення на сцені вибуху на фабриці. У постановці «Джиммі Гіґґінз» (1923) аби представити думки персонажа, режисер поєднує дію на кіноекрані та на сцені. Експерименти Курбаса з кіно належать до найцікавіших ранніх застосувань мультимедіа в світовому театрі. У «Макбеті» Шекспіра (1924) за задумом Курбаса актори перевтілюються в «образ» просто перед глядачами.

У харківській частині виставки йдеться про три вистави «Березоля». У постановці «Народний Малахій» Миколи Куліша (1928) головним елементом стає особлива музичність мови вистави. Мюзикл «Алло на хвилі 477!» показує Харків у контексті тогочасних найновіших європейських трендів. Це перше джаз-ревю в Україні. Третю виставу — комедію Миколи Куліша «Мина Мазайло» (1929) про сучасних харків’ян — Курбас «розміщує» у космічних конструкціях Меллера. Таке режисерське рішення поєднує час – де минуле і майбутнє впливають на сучасність.

Курбас співпрацює з художником-авангардистом Вадимом Меллером. Сценічні конструкції, що створює Меллер, більше нагадують скульптури чи інсталяції, ніж театральні декорації. Ці конструкції формують складний, багатоповерховий простір дії та схожі на полотна кубістів чи супрематистів. На виставці буде відтворено сценографію Вадима Меллера до кількох вистав Леся Курбаса.

СПЕЦІАЛЬНА ПРОГРАМА ПРОЕКТУ

Концерт піаніста і композитора Ентоні Колмана (Нью-Йорк). Його творчість позначена синтезом композиції та вільної джазової імпровізації, єврейської традиційної та сучасної камерної музики.

Презентація книги докторантки факультету історії Прінстонського університету Мейгіл Фавлер «Бомонд на краю імперії: держава і театр в радянській Україні 20-х років». Авторка аналізує формування радянської культурної інфраструктури у 1920-1930-х р.р. та мистецькі процеси за умов тотального державного контролю та панування імперської ідеології.

Музика Юлія Мейтуса – автора «Алло на хвилі 477», звучатиме у виконанні Фіми Чупахіна (Нью-Йорк) у супроводі Jazz Age бенд (Харків).

В рамках музичного перформансу творчого об’єднання «NOVA OPERA» та композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейко буде відтворено втрачену музичну композицію до вистави «Газ».

Бліц-фестиваль KURBAS 10Х10. 10 театрів/митців представлять 10 театральних/хореопластичних/перформативних рефлексій на вистави Леся Курбаса у «Березолі».

У Мистецькому арсеналі виставка «КУРБАС: НОВІ СВІТИ» триватиме з 17 жовтня по 2 грудня 2018 року.

Вартість квитків:
Повний – 80 грн.
Пільговий – 40 грн.
Сімейний – 160 грн.

Безкоштовний вхід
– дітям до 12 років,
– особам з інвалідністю 1-2 групи,
– військовослужбовцям строкової служби,
– учасникам АТО,
– музейним працівникам (за наявності посвідчення).

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики