«Топ БараБуки» – 2018: як це було і хто переміг (фото)

 

Найкращі цьогорічні книжки українських авторів експерти обирали у дванадцяти номінаціях.

14 грудня в Національному музеї Тараса Шевченка експерти з проекту підтримки дитячого читання «BaraBooka. Простір української дитячої книги» назвали найкращі українські дитячі, підліткові та родинні книжки 2018-го.

Перемогу здобули книжки у дванадцяти номінаціях, серед яких дебют автора, ілюстратора і видавництва, а також ілюстратори року, пізнавальна, підліткова, родинна книжки. Крім того, редакція  БараБуки видала вісім спецвідзнак та оприлюднила результати читацького голосування.

Нагадаємо, що книжки-переможці «Топу БараБуки» обиралися з-поміж 33 книжок короткого списку.

«Разом із поглибленням смислів наша література для дітей та підлітків дедалі активніше скорочує відстань до свого читача. Бо світ у книжках справжнішає, стає більш невимушеним, мало дидактичним, дуже відвертим, дозволяє собі сумніватися. Це не тільки про подолання життєвих шаблонів та переформатування інструментів пізнання світу, якими жили й творили реальність теперішні дорослі, а насамперед – про свободу й потенціал незалежної самоідентифкації новітнього покоління читачів. І може, саме це покоління будуватиме реальність без війни?»

Тетяна Стус, письменниця, засновниця і керівниця БараБуки

Цього року «Топ Барабуки» – ювілейний. П’ятий рік поспіль експерти з дитячої літератури обирають найкращі книжки українських авторів та ілюстраторів, окреслюють тенденції, говорять про нові імена, дають розуміння того, як розвивається сучасна українська література.  Тож, переможці 2018-го року:

Номінація «Ілюстратори року»

Романа Романишин, Андрій Лесів за пізнавальну книжку «Я так бачу» («ВСЛ»).

Номінація «Дебют року в прозі» 

Наталія Матолінець за роман «Варта у Грі» («АССА»).

 Номінація «Дебют року в ілюстрації»

Катерина Сад за книжку-картинку «Ідея на мільйоооооон» («ВСЛ»).

Номінація «Дебют видавництва»

«Легенда», м. Київ (за книжку Тетяни Стрижевської «Де ESC з моїх халеп?»).

Головний редактор видавництва «Легенда», письменник і перекладач Юрій Бедрик і авторка книжки для підлітків «Де ESC з моїх халеп?» Тетяна Стрижевська.

Номінація «Поетична книжка року»

«Раз овечка, два овечка» Галини Крук, ілюстрації Ольги Барабах («Віват»).

Номінація «Перша книжка малюка»

Вімельбух «Новорічні канікули» Інни Рудої(«Каламар»).

«Дитину, яка ще не вміє читати, книжка повинна приваблювати і візуально, і тактильно. Крім того, перша книжка малюка має виконувати свою потенційну місію – спонукати опановувати текст. А це складні та специфічні завдання. Цьогоріч з ними прекрасно впоралися фахівці видавництв “Маміно”, “Каламар”, “Glowberry”. Їхні книжки-вімельбухи та книжки-картонки ввійшли до списку найкращих родинних видань. Дитяче читання має починатися з веселого гортання!»

Марія Артеменко, письменниця, провідниця бібліопростору БараБуки в Мистецькому Арсеналі

Ілюстраторка Інна Руда (ліворуч) і засновниця видавництва “Каламар” Ольга Попович.

Номінація «Пізнавальна книжка року»

«Вільям Шекспір» Валентини Вздульської, іл. Марія Мороз («ІПІО»).

Номінація «Родинна книжка року»

«Ням! Готують діти» Маші Сердюк, Юлії Нієдри, Марі Кінович («Братське»).

«Нарешті сучасний український дитячий нон-фікшен став реальністю. До того ж втілений у багатьох форматах та жанрових формах, адресований читачам різного віку: від пізнавальної книжки-картинки “Я так бачу” Романи Романишин та Андрія Лесіва до підліткового роману із пізнавальними елементами, що стосуються генетики та біотехнологій, “Літо довжиною в ДНК” Аліни Штефан. Від кулінарної книжки “Ням! Готують діти” видавництва “Братське” до мотиваційних біографій Ілона Маска та Вільяма Шекспіра від “IPIO”. Маю надію, читацький інтерес і читацький запит до такого типу літератури підтримає авторів та видавців у цьому злеті».

Галина Ткачук, літературознавиця

Письменниця Валентина Вздульська.
Авторка книжки «Ням! Готують діти» Маша Сердюк (праворуч) і головна редакторка видавництва “Братське” Юлія Березенко.
Письменниця Галина Ткачук.

Номінація «Ілюстрована книжка року»

«Сова, яка хотіла стати жайворонком», текст: Галина Вдовиченко, ілюстрації: Христина Лукащук («Чорні вівці»).

Номінація «Підліткова книжка року»

«Знає тільки Мару» Олени Рижко (ВЦ «Академія»).

Письменниця Олена Рижко.
Письменниці Марія Артеменко і Таня Стус.

Номінація «Підліткове фентезі року»

«Дитя песиголовців» Володимира Арєнєва, іл. Олександра Продана (ВД «Києво-Могилянська академія» / «АССА»)

«Цьогоріч серед розмаїття підліткових книжок спостерігався яскравий вибух фантастики на різний смак і вік, від молодших підлітків до майже-дорослих. Сюжети деяких творів розгорталися в цілком пізнаваних містах (Наталія Матолінець, “Варта у грі”), але більшість авторів вигадали абсолютно переконливі чарівні світи, в які з легкістю поринаєш і віриш автору до останнього слова (Володимир Арєнєв, “Дитя песиголовців”). Щоб підкреслити значущість цієї тенденції і виділити найкращі видання жанру, БараБука започаткувала спеціальну номінацію. Сподіваюсь, що наступного року тенденція збережеться, а конкуренція серед авторів стане ще запеклішою».

Анастасія Музиченко, заводійка книгоподій БараБуки

Письменник Володимир Арєнєв.

Номінація «Соціальний проект року»

«Це зробила вона» / «Це теж зробила вона» (видавництво «Видавництво»).

У номінації «Вибір читачів» за результатами читацького голосування перемогла книжка «Зуб» (авторка та ілюстраторка Надьожна (Надія Кушнір), «Книгаренька»)

Спецвідзнаки:

Спецвідзнака «Легенда української дитячої літератури»

Сергій Іванюк (Оксеник) «Вбивство п’яної піонерки» («ВСЛ»).

 «Одна зі спецвідзнак цього року особлива для нас. У квітні відійшов у вічність літературознавець і письменник Сергій Іванюк. Це непересічна постать української дитячої та підліткової літератури, адже він вплинув на це поле з багатьох сторін – і через свої книжки, і через наукову діяльність, і як головний редактор журналу “Однокласник“, і як засновник унікального курсу “Основи літературної творчості”, через який пройшло покоління сучасних українських письменників (зокрема й частина редакції БараБуки). Тож Сергій Іванюк цілком заслужено отримав спецвідзнаку “Легенда української дитячої літератури”».

Анна Третяк, головна редакторка порталу

Онук письменника Сергія Іванюка Олексій.
Дружина письменника Сергія Іванюка Тетяна Тихонова.

Спецвідзнака «Партнерство року»

Видавництво «Книгаренька» спільно з Літературною агенцією «BaraBooka» (книжка-картинка Надьожної «Зуб»).

Спецвідзнака «Інтерактивний книжковий проект року»

«Мистецький Арсенал» спільно з «New Cave Media» за проект «Знайомство з Туконі» (за мотивами історіїОксани Були «Туконі. Мешканець лісу», «ВСЛ»).

Кураторка дитячої програми Книжкового Арсеналу Юлія Козловець і співзасновник VR-проекту «New Cave Media» Олексій Фурман.

Спецвідзнака «За яскравий гумор»

Сергій Лоскот за повість «Таємне завдання капітана Кепа», іл. Віталій Бугара («Ранок»).

Спецвідзнака «Політ в дитліт»

Таня Малярчук за повість «Mox nox», іл. Катя Слонова («ВСЛ»).

Спецвідзнака «Медіапроект року»

«Книга-мандрівка. Україна» (Green Penguin + «#книголав»).

Спецвідзнака «За популяризацію науки серед підлітків»

«ЛакіБукс» (книжкиКузька Кузякіна «#Щотакематематика?», Андрія Тужикова «Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій ґаджет», Аліни Штефан «Літо довжиною в ДНК»).

Спецвідзнака «Книжковий PR року»

«1+1 Media» за проект «Щоденник Лоли» (видавництво «#книголав»).

Традиційно, книжки, авторками або укладачками яких є редакторки БараБуки, в конкурсі не розглядалися.

Про БараБуку:

«BaraBooka. Простір української дитячої книги» – це проект із підтримки дитячого читання, перший український універсальний інформаційний ресурс про видання для дітей та юнацтва. Ресурс розраховано на широке коло читачів: від батьків та дітей, які вже можуть самі приймати рішення щодо вибору книжок, до фахової спільноти науковців, педагогів, бібліотекарів. На сторінках БараБуки можна прочитати як відгук дитини-читача, так і рефлексію доктора наук. У центрі уваги БараБуки – вітчизняні автори, ілюстратори, перекладачі.

Щороку автори та експерти порталу називають найкращих прозаїків, поетів, ілюстраторів, вказують на яскраві дебюти та відзначають видання різних жанрів і форматів: художні та пізнавальні книжки, новинки та перевидання класики.

Співзасновниця видавництва “Видавництво” Лілія Омельяненко (праворуч), ілюстраторка Інна Руда і засновниця видавництва “Каламар” Ольга Попович.
Письменниці Анастасія Нікуліна і Оксамитка Блажевська.
Письменниця і перекладачка Мія Марченко.
Головна редакторка БараБуки Анна Третяк і Єва оголошують переможців.

Читайте також:

Ті, що писали б, якби могли: Таня Малярчук, «MOX NOX»

А то не всюди таґ є, як тутай

Як я руйнував Імперію

Помста нердів: рецензія на книжку Аліни Штефан «Літо довжиною в ДНК»

Всі фотографії – Івана Любиш-Кірдея і Марії Семенченко 

Марія Семенченко

Марія Семенченко – журналістка, репортерка, кураторка конкурсу художнього репортажу імені Майка Йогансена «Самовидець». Закінчила Могилянську школу журналістики. До 2016 року працювала редактором відділу «Суспільство» щоденної всеукраїнської газети «День». Пише для низки українських видань. Серед професійних зацікавлень – суспільна тематика, а відтак – людські історії.