«ЛітАкцент року — 2018»: кілька спостережень і подяк

Ірина Троскот. Фото Івана Любиш-Кірдея

Так історично склалося  За правилами книжкового рейтингу «ЛітАкцент року» склалося так, що я — та людина, яка знає найбільше таємниць про те, як хто голосував, формуючи короткий список, але яка, водночас, не має права розголошувати інформації про поєднання цифри-імена. І яка, отже, цього ніколи не робитиме.

Проте ділитися загальними спостереженнями й такою-сякою статистикою — можу. І це зроблю радо.

ЛітАкцент (традиційно «під ялинку») оприлюднив короткий список найчитаніших упродовж року книжок у п’яти номінаціях: «Поезія», «Проза», «Поезія і проза для дітей», «Есеїстика й художній репортаж» і «Літературознавство». Список цей формували критики — автори сайту, голосуючи за прочитані книжки й виставляючи їм оцінки від 0 до 10.

Отже, кілька загальних фактів і спостережень:

  • загалом цьогоріч проголосували 37 осіб. Голосування тривало впродовж грудня 2018 року;
  • цього року критики були найменш щедрі на високі бали. Середня оцінка за прочитані книжки – 7 балів;
  • найнижче оцінювали книжки в номінаціях «Проза» та «Поезія і проза для дітей»;
  • цього року в короткому списку найбільша, порівняно з попередніми роками, кількість дебютантів;
  • жоден автор, книжка якого є в довгому списку і який, за правилами, має право голосу, не голосував за власний твір. Натомість голосували за колег із тієї самої номінації (і це дуже гідно, насправді);
  • відверте лобіювання (коли впродовж одного-двох днів надходить кілька листів від давніх неактивних авторів сайту, які ставлять 10 балів за одне-єдине видання) було спостережено щодо однієї тільки книжки, яка, проте, в короткий список усе одно не потрапила (на наступний рік правила вдосконалимо, щоб уникнути таких спроб надалі);
  • три книжки, що набрали найбільшу кількість голосів (з усіх номінацій) – це: «Зимовий король» Остапа Сливинського, «365. Книжка на кожен день, щоби справляти враження культурної людини» Ганни Улюри й «Бунар» Катерини Калитко.

Від сьогодні з коротким списком починає роботу журі: Галета Олена, Гусейнова Олена, Дрозда Андрій (номінація «Поезія»); Семків Ростислав, Стріха Ярослава, Трофименко Тетяна (номінація «Проза»); Семенченко Марія, Третяк Анна, Чернишенко Володимир (номінація «Поезія і проза для дітей»); Крапивенко Дмитро, Романцова Богдана, Цимбал Ярина (номінація «Есеїстика й художній репортаж»).

Наприкінці січня або на початку лютого журі традиційно збереться на жорстку дискусію приємне обговорення за кавою й вином для визначення переможців «ЛітАкценту року – 2018». Того самого дня ввечері відбудеться церемонія нагородження найкращих книжок року за версією «ЛітАкценту». Дату буде оголошено окремо.

Вітаю всіх, чиї книжки увійшли до короткого списку, – вас активно читають, я це можу доказати в цифрах і (або) відсотках. І дякую тим, хто взяв участь у цьогорічному голосуванні, сформувавши, отже, книжкові підсумки року, що минає.

Далі – буде.

Ірина Троскот

Народилася 1981 року в Івано-Франківську. Закінчила Національний університет імені Тараса Шевченка. Працювала у пресі й книжкових видавництвах. Від 2012 р. - головна редакторка сайту "ЛітАкцент"