Скандал у Pen Ukraine: Стріха та Малкович пояснили причини виходу

Максим Стріха, @DT.ua

Український науковець та перекладач Максим Стріха, а також поет і видавець Іван Малкович категорично не погодилися із заявою, яку оприлюднив PEN Ukraine щодо скандалу у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури. Вони також заявили про свій вихід із Pen Ukraine.

Нагадаємо, що нещодавно в академії стався конфлікт між її студентом Спартаком Хачановим та викладачем, художником, ветераном АТО Володимиром Харченком. Хачанов у будівлі академії створив виставку вояків у фалічному вигляді. Як зазначалося: «інсталяція була навіяна подіями на Донбасі, де обидві сторони начебто “міряються фалосами”. Пізніше сам С.Х. у фейсбуку назвав інсталяцію “антивоєнною” і “антипутінською”».

Володимир Харченко вимагав припинити виставку. Водночас, розпочався процес відрахування Хачанова.

Згодом, Pen Ukraine – відомий правозахисними ініціативами – висловив, без консенсусу і попереднього погодження тексту заяви між усіма членами організації, протест на захист Хачанова відрахування якого було пов’язане винятково з неуспішністю.

Сьогодні разом з Максимом Стріхою написали офіційного листа про наш вихід з членів Українського осередку ПЕН-клубу на…

Posted by Ivan Malkovych on Tuesday, 5 February 2019

«Відтак тривіальна справа про відрахування студента-недоука за академічну неуспішність перетворилася на політичну, – підкреслив Максим Стріха, і додав. – Урешті-решт, сам С.Х. щасливо покинув Україну з виграшним квитком “гнаного митця” – і нині штампує свої фалоси в Фінляндії. Натомість наші “ліберали” й “ліваки” розгорнули кампанію цькування проти Харченка, який начебто поставився до “фалічної” інсталяції С.Х. у “неприпустимо брутальній формі”».

Максим Стріха та Іван Малкович оприлюднили відкритий лист до Pen Ukraine в якому пояснили свою позицію. Вони засудили насильницькі дії з боку організації С14, яку багато оглядачів вважають неонацистською та провокаторською. Однак це не змінює викривлення фактів у заяві від імені Pen Ukraine. Наприклад, намагання видати факт відрахування як такий, що безпосередньо пов’язаний із інсталяцією, а також вимогу втручання Міністерства освіти в справи академії, хоча це не лише автономний ВНЗ, але й такий, що перебуває у віданні Міністерства культури.

Деякі інші члени PEN, хоча не вийшли з організації, але заяву оголошену без обговорення- засудили. Це зробив поет Іван Андрусяк.

Уперше категорично не згоден із заявою PEN Ukraine. Є велика різниця між свободою творчості й балаганом хитренького…

Posted by Іван Андрусяк on Wednesday, 30 January 2019

Дана ситуація, на думку пана Стріхи, провокує до глибших роздумів безвідносно Хачанова: «Річ у тому, що Україна належить сьогодні до “суспільств із травмою”. Майже мільйон чоловіків та жінок так чи інакше пройшли через бойові дії. Понад півтора мільйона втекли з рідних домівок. Не зважати на це – щонайменше глупство і безвідповідальність. Кожне “суспільство з травмою” має свої рецепти встановлення балансу мистецької свободи – і відповідальності митця, аби цю травму не поглиблювати».

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики