40 новинок для дітей та підлітків: що шукати на «Книжковому Арсеналі»

Ілюстрація Лариси Чайки до збірки віршів Валі Вздульської «Я – Кіліманджаро!», видавництво «Крокус», 2019

Скласти список новинок для дітей та підлітків, на які варто звернути увагу на цьогорічному «Книжковому Арсеналі», дуже і дуже непросто. Класних книжок під КА  вийшло чимало. Це стосується як перекладних, так і книжок українських авторів та авторок. Це і художня проза, і нон-фікшн, і поезія, і комікси. Це і книжки-картонки для читацької аудиторії від народження і якісна підліткова проза. Кожен може підібрати щось на свій смак.

Цей  же список є лише своєрідним путівником у новинках, на нього можна опертися, складаючи власні читацькі списки. Сюди багато чого не потрапило хоча б тому, що цей список не може бути безкінечним. Якщо вам захочеться пошукати ще якихось новинок, то ось вам підказки: цього року вийшло багато книжок про динозаврів, дуже багато пізнавальної літератури, зокрема вже є в українському перекладі кілька нових книжок про програмування для дітей, про хімічні та фізичні досліди, нові комікси. А у цьому путівнику новинками ви знайдете 40 книжок, які щойно побачили світ – тут приблизно порівну українських книжок і перекладних. Ми відбирали різні жанри і намагалися охопити потреби читачів різного віку.  Що ж, приємного читання!

КНИЖКИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ

Світлана Дідух-Романенко, Наталія Моспан «Раз, два… Спи!»

Світлана Дідух-Романенко, Наталія Моспан. Раз, два… Спи!/ Ілюстратор Марина Кізілова. – Київ: Видавництво «Моя книжкова полиця», 2019. – 16 с.

Вік: 0+, 3+

Цікаву книжку-гру для найменших пропонує видавництво «Моя книжкова полиця». Це поп-ап книжка. Її було не так просто виготовити в Україні, але видавці шукали і таки знайшли можливість зробити це. У книжці йдеться про песика Гав-Ґава і сотню баранчиків, які розбіглися сторінками і сховалися. Песик шукає їх у полі та в морі, на ярмарку та в космосі, а разом із песиком – і малюки: відкриваючи численні віконечка та роздивляючись об’ємні фігури: у книжці цілих три розвороти поп-апу.

Василь Федієнко «Зоопарк»

Василь Федієнко. Зоопарк/ іл. Інни Черняк. – Харків: ВД «Школа», 2019 – 10с.

Вік: 0+

«Зоопарк» –  це книжка-картонка з з рухомими елементами. Вона виходить у серії  «Сторінки-цікавинки», започаткованій видавництвом «Школа» кілька років тому. У цій серії вже вийшли книжки «Синє-синє море», «Пори року», «Тварини на фермі», «Тварини в лісі», «Їду, плаваю, лечу», «Веселі цифри» та інші.

«Зоопарк» познайомить дітей із найпоширенішими тваринками, яких можна зустріти під час відвідування зоопарку. Намальованих на кожній сторінці звірят супроводжують коротенькі вірші-загадки, які допоможуть здогадатися, про кого йдеться, перш ніж маленькі читачі побачать відповідь, сховану під рухливими елементами.

Григорій Фалькович «Комашка писала нікому»

Григорій Фалькович. Комашка писала нікому/ілюстрації Галини Рогової, – Харків: Віват, 2019, – 48 с.

Вік: 3+

У новій збірці класика дитячої літератури Григорія Фальковича перед читачами постає навдивовижу добрий поетичний світ із дотепними героями, чудернацькими сюжетами та кумедними малюнками. Діти зможуть побачити своїх однолітків у несподіваних ракурсах, впізнати людські риси у характерах і вчинках тварин, легко запам’ятають назви й вигляд звірів, пташок і комах, а передусім, однієї диво-комашки, яка писала свого незвичайного листа нікому, де «нікому» — це кожному з нас.

Валя Вздульська «Я – Кіліманджаро!»

Валя Вздульська. Я — Кіліманджаро/ іл. ЛарисиЧайки. — Харків : Видавництво «Крокус», 2019. — 32 с.

Вік: 4+

Маленька героїня цієї книжки уявляє себе жителькою Африки — її уявного чарівного і лагідного світу, в якому живуть приязні люди і звірі. Вона проживає сповнений яскравих вражень день, який допомагає їй глибше зрозуміти свій внутрішній світ і ще дужче полюбити людей, які поруч із нею. Написана тендітними верлібрами та витончено проілюстрована книжка чудово підійде як для родинного читання, так і для обговорення на шкільних уроках…

Серія «Цікава Україна»

Оксана Лущевська. Мама прийшла!/ іл. Маша Фоя. – Харків: видавництво «Крокус», 2019 – 24 с.

Валя Вздульська. Велике перевтілення/ іл. Олі Музиченко. – Харків: видавництво «Крокус», 2019 – 24 с.

Маша Сердюк. Біжи, саламандро!/ іл. Мар’яни Микитюк.  – Харків: видавництво «Крокус», 2019 – 24 с.

Саша Кочубей. Сюрприз для сов./ іл.. Юлі Шалімової. – Харків: видавництво «Крокус», 2019 – 24 с.

Вік: 4+

На «Книжковому Арсеналі» можна буде знайти перші чотири книжки-картинки із пізнавальна серії  «Цікава України». Вони побачили світ у новому видавництві «Крокус», що спеціалізується на дитячій літературі – українській і перекладній. У цій серії українські автори та ілюстратори розповідатимуть про представників флори та фауни України, географію тощо. У перших чотирьох книжках йдеться про жука-оленя, саламандру, сов і рись євразійську. Їх написали Валя Вздульська, Маша Сердюк, Саша Кочубей та Оксана Лущевська. А проілюстрували Маша Фоя, Юля Шалімова, Мар’яна Микитюк та Оля Музиченко. Це короткі історії з життя тварин, які супроводжуються цікавими фактами про звички, харчування, місця проживання, характер, особливості того чи іншого представника фауни.

Ірина Донська «Листи від пана Тукана з Грузії»

Катерина Перконос. Листи від пана Тукана з Грузії/іл.Ірини Донської – Київ: Маміно, 2019. –  28 с.

Вік: 4+

«Листи від пана Тукана» — нон-фікшн серія про різні країни світу. Пан Тукан жив у зоопарку і змалечку любив читати. Як так вийшло? Колись один малюк простягнув йому крізь ґрати книжку — і вона так припала Туканові до душі, що той захопився читанням і просив усіх відвідувачів дарувати йому нові й нові книжки. Начитавшись про далекі краї, птах вирішив будь-що їх відвідати. Він довго й наполегливо тренувався, став дужим — і зміг легко розігнути ґрати та чкурнути із зоопарку темної ночі, доки охоронець давав хропака.

Відтоді пан Тукан мандрує світом. Він відвідує різні куточки земної кулі та звідусіль шле листівки у видавництво «Маміно», адресу якого знайшов на сторінках тієї найпершої книжки, що колись подарував йому малюк. Птах фотографує все найцікавіше та ділиться враженням, розповідає про особливості кожної країни. Звісно, видавництво вирішило поділитися такими скарбами зі своїми читачами — так і з’явилася ця серія.

Новинка про пана Тукана присвячена Грузії. Перша книжка була про Францію.

«Фонтан казок. Сучасні українські казки»

Фонтан казок. Сучасні українські казки / Упорядник Іван Андрусяк; Обкладинка Олени Железняк. – К.: Фонтан казок, 2019. – 168 с.

Вік: 6+

Казки, зібрані в цій книжці, створили для Тебе сучасні українські казкарі — як найкращі, яких Ти добре знаєш і книжками яких давно зачитуєшся (ось лише кілька імен: Сашко Дерманський, Леся Воронина, Юрій Винничук, Зірка Мензатюк, Олег Чаклун, Богдана Матіяш, Катерина Штанко, Ірен Роздобудько…), так і ще юні, але дуже-дуже цікаві й талановиті. Тож із цією книжкою Ти не лише з головою поринеш у неймовірні казкові пригоди — у справжній фонтан казок, а й дізнаєшся про те, яка вона — сучасна українська казка. Народжена із глибоченних народних традицій — і водночас по-сучасному яскрава, різноманітна, ефектна й іронічна.

Галина Ткачук «Книжка про сміття

Галина Ткачук. Книжка про сміття / Галина Ткачук. Ілюстратор: Антон Селлешій. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. – 132 с.

Вік: 7+

Ця книжка про те, що ми виносимо з нашого помешкання у сміттєвих пакетах і викидаємо у бак. Або, у найкращому разі, в кілька різних баків. Про те, що зустрічає нас, коли ми приходимо на пікнік до лісу. Про те, що пропливає повз нас у річці або в морі. І про те, що може заполонити всю нашу планету. Простіше кажучи, ця книжка про сміття — таку дивовижну річ, яку дуже легко створити, але якої неймовірно важко позбутися.

У книжці є спеціальні сторінки, на яких можна записати свої думки, спостереження, експерименти та ідеї.

Леонід Ушкалов «Сковорода від А до Я»

Леонід Ушкалов. Сковорода від А до Я / Леонід Ушкалов. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 72 с.

Вік: 9+, 11+

Книжка «Сковорода від А до Я» продовжує серію абеток-енциклопедій для родинного читання і розповідає про великого мрійника, мандрівного філософа та педагога.

Григорій Сковорода зрікся світу й кар’єрного росту, хоча й мав високі досягнення та блискучу освіту. Замість родинного затишку обрав постійні мандри й самотність – та при цьому вважав себе неймовірно щасливою людиною. Якими ж були основні засади його філософії? Як йому вдавалося дотримуватися принципу «золотої середини»? Як навчав і які оцінки ставив своїм вихованцям?

Про все це – у новій абетці, текст до якої написав літературознавець та знавець давніх текстів Леонід Ушкалов, який багато років присвятив дослідженню життя і творчості Григорія Сковороди.

Лариса Денисенко «Я і КонституціЯ»

Лариса Денисенко. Я і КонституціЯ / Лариса Денисенко, Олександр Ільков, Андрій Стельмащук, Альона Стельмащук, Альона Шуліма. Ілюстраторка: Женя Олійник. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 88 с. 

Вік: 7+

Чи знаєш ти, що таке Конституція України? І як в одній книзі може поміститися все наше життя і життя всієї країни? Адже Конституція — це не просто набір правил про державу, про вибори, права і обов’язки суспільства та кожного громадянина. Це найвищий закон, який встановлює та визначає державний устрій, контролює владу, нагадує про повагу і який, наче компас, дозволяє тобі почуватися у безпеці та здійснювати усі свої мрії.

Ольга Купріян «Боброго ранку!»

Ольга Купріян. Боброго ранку! / О. Купріян, Ілюстрації М. Шутурми. — Харків : Вид-во «Ранок», 2019. — 64 с.

Вік: 7+

Недалеко від річки Здвиж мешкають тато, мама й Мартуся Бобренки. Одного ранку радісна новина про майбутнє поповнення в родині змушує їх задуматися про нове житло. Бобренкам доводиться шукати просторіший дім. Мартусине життя більше не буде таким, як раніше: вона вже «доросла» й має опановувати свої почуття, шукати спільну мову з новими знайомими, звикати до правил і навчання в ліцеї… Черепаха Пелагея, тітонька Сова, Марена Дніпровська, рак Іраклій, рибки-сестрички Іринка й Даринка та всі-всі-всі допоможуть їй!

Повість Ольги Купріян «Боброго ранку!» розповідає про побут, звичаї та пригоди родини Бобренків і їхніх сусідів, ненав’язливо збагачує читача важливими знаннями про червонокнижних і звичайних мешканців. Здвижу, а також нагадує, як важливо кожному з нас піклуватися про свій рідний дім.

Олеся Мамчич «Іванна і ванна»

Олеся Мамчич. Іванна і ванна / О. Мамчич., ілюстрації: А. Іваненко— Харків : Вид-во «Ранок», 2019. — 96 с.

Вік: 7 +

У світі трапляється чимало дивовиж. Ванна, наприклад, може захотіти погратися в піжмурки, у драконів народиться принцеса, а мишеня уявить себе котом і справді перетвориться на представника родини котячих. У час неймовірних змін і винаходів може з’явитися прилад для зменшення всього на світі, відремонтована дорога стане телепортом, вхідні двері будуть винятково вхідними…І це ще не повний перелік дивовижних ситуацій та чудернацьких персонажів, що їх ви знайдете в книжці Олесі Мамчич. Веселі, іронічні, часом абсурдні й парадоксальні оповідання змусять вас реготати, ніяковіти або навіть… Утім, дізнайтеся самі.

Оксана Лущевська «Скелет без шафи»

Оксана Лущевська. Скелет без шафи / О. Лущевська, ілюстрації К. Артішок. — Харків : Вид-во «Ранок», 2019. — 96 с. 

Вік: 9+

У житті підлітків бувають моменти, коли вони почуваються так самотньо… Друзів у Ані фактично немає, через статуру її часто обзивають і ображають однокласники, найкраща подруга Кіра переїхала в інше місто… Єдина відрада дівчинки — це наука. Зокрема, анатомія. Аня мріє стати експерткою з медицини та веде анатомічний блог. А ще має особливого таємного друга. Він завжди підтримає, зрозуміє й розрадить. І, можливо, допоможе дівчинці стати впевненішою та популярнішою серед однокласників.

Настя Мельниченко «Що знаходять в Хрулях»

Настя Мельниченко. Що знаходять в Хрулях./ іл.Олени Мишанської. – Вінниця: Теза, 2019 – 224 с.

Вік: 9+

На що можна обміняти зірку з неба? Чи можливо подружитися з двометровою зміюкою?  Як швидко бігає череда корів?

Є в Україні місцинка, не схожа на інші, — село Хрулі. Це місце, де немає майже нічого — і саме тому тут кожен може знайти щось своє. Варто лиш відірватися від інтернету і гаджетів, і ви знайдете карколомні пригоди на болотах, переживете моторошні походи у страшний ліс, стикнетеся зі справжніми випробуваннями сили духу і переконань.

Наші герої так точно стикнулися і це обернулося на захоплюючу пригоду і новий, не схожий ні на що, досвід.  Двоє хлопчаків, Святик і Сашко, потрапляють з міста у глухе село, де ув’язуються у справжні відьмацькі пригоди.

Чи готові вони встояти перед спокусою всемогутності?

Валентина Захабура «Лепрекони»

Валентина Захабура. Лепрекони / Валентина Захабура ; Обкладинка: Наталка Малетич, Андрій Бочко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 176 с.

Вік: 11+

Гадаєте, лепрекони — лише міфічні ірландські персонажі? А от і ні! Це жваві українські підлітки, які взувають до гімназії зелені черевики і називають себе спільнотою лепреконів. «Лепреконка» Наталя отримує листа від друга дитинства Антіна, і з нього довідується, що геть нічого не знає про людину, яка ще кілька років тому видавалася зрозумілою і найближчою.

Друзі-лепрекони потерпають від діставучих вчителів, які ні сіло ні впало можуть заборонити учням весну, від надмірної чи, навпаки, недостатньої батьківської уваги, від застарілих соціальних стереотипів. А ще — шукають себе, закохуються, хвилюються одне за одного й завжди готові прийти на допомогу і дати відсіч проблемам. Адже дружба — їхній найбільший скарб.

Олена Рижко «Мишоловка»

Рижко О. Мишоловка : повість / Олена Рижко. — Київ : ВЦ «Академія», 2019. — 160 с.

Вік: 15+

Торі, втікаючи від випробувань реальністю у віртуал, потрапляє в ситуацію, яка могла стати для неї фатальною. У її однокласників — свої проблеми. Але навіть із безвиході є вихід. Олена Рижко переконливо пише про життя сучасних підліткіВ, у якому є місце першому коханню і розчаруванню, зрадам, першим заробленим грошам, проблемам у родині та сумнівам. Але також тут є місце справжнім небезпекам, пов’язаним з бездумним розміщенням персональної інформації у соцмережах та довірою до анонімних співрозмовників у різних чатах та на сайтах знайомств.

ПЕРЕКЛАДНІ  КНИЖКИ

Габріель Венсанс «Ернест та Селестина. Сімеон загубився»

Габріель Венсан. Ернест та Селестина. Сімеон загубився / Габріель Венсан ; пер. з франц. О. Бережний ; Габріель Венсан. – Київ : Nebo BookLab Publishing, 2019. – 32 с. 

Вік: 3+

Бельгійська письменниця та ілюстратор Габріель Венсан створила зворушливу акварельну серію про пригоди ведмідя Ернеста та його «прийомної доньки» — мишки Селестини. Чи може мишка дружити з таким велетнем як ведмідь?Після прогулянки Селестина губить свою улюблену іграшку — пінгвіна Сімеона. І, звісно, Ернест не залишить Селестину сумувати без нього. Що зробить Ернест, аби віднайти її вірного друга?

Сусанна Ісерн «Велика книга СуперСил»

Сусанна Ісерн. Велика книга СуперСил. – Київ : Каламар, 2019. – 38 с.

Вік: 3+

Книга «Велика книга СуперСил» сучасного каталонського автора — Сусанни Ісерн. У ній письменниця розповідає про різні Суперсили, такі як Творчість, Танець, Наполегливість, Пристосування. Вони є насправді здібностями людини. При цьому автор майстерно використовує сторітелінг, присвоюючи кожну Суперсилу окремому герою та описуючи нову ситуацію. Що очікувати від книги? Від сторінки до сторінки дитина буде відкривати нову Суперсилу, а в окремих – впізнавати себе. Це додасть малюку впевненості в собі. Та переконає його в унікальності та неповторності. Яскраві ілюстрації до книги зробила художниця Росіо Бонілла. Завдяки ним дитина краще може уявити про що йде мова. Та максимально зануритись в кожну історію.

У кінці книги присутній інтерактив. Тому мама разом з дитиною зможуть разом провести час, розмірковуючи, які ще є Cуперсили у світі.

Оскар Бреніф’є «Що таке почуття?»

Оскар Бреніф’є. Що таке почуття? / Оскар Бреніф’є ; пер. з фр. Марії Абрамової. — К. : Видавничий дім «Маміно», 2019. — 96 с.

Вік: 5+, 9+

Чи боїшся ти виступати перед класом? Тобі не подобається, коли на тебе дивляться? Але хіба можна зашкодити поглядом? А чи заздриш ти своїм братам і сестрам? Заздриш, тому що хочеш, щоби батьки піклувалися лише про тебе? Та невже любов неподільна? До речі, чому буває так, що ми сваримося з тими, кого любимо? Оскар Бреніф’є — революціонер у галузі освіти, який пропонує дорослим не давати дітям готові відповіді, а змалечку розвивати в них здатність думати, аналізувати та знаходити відповіді самостійно. У його книжках багато запитань — вони спонукають відмовитися від шаблонних відповідей, дозволяють бачити різноманіття світу, не боятися думати інакше. Влучні запитання не лише розвивають мислення, а й учать чути інших, допомагають батькам і дітям порозумітися.

Гелен Дельфорж «Мама»

Гелен Дельфорж. Мама / Гелен Дельфорж ; пер. з франц. Я. Сінайко ; Квентін Ґребан. – Київ : Nebo BookLab Publishing, 2019. – 64 с.

Вік:  3+, 7+

«Мама» — нова книга Гелен Дельфорж та Квентіна Гребана, що нікого не може залишити байдужим. Мама одиначка. Мама в країні, де війна. Мама, що довірила свою дитину няні. Втомлена Мама … Мама. Читаючи цю книгу, кожен може впізнати себе — у дитині, у мамі, або одночасно в обох. Від сторінки до сторінки читача зустрічають епізоди, місцями смішні, місцями сумні, але завжди — дуже справжні. Історія не відпускає з найпершої і аж до останньої сторінки. З самого початку нам розкривається магія материнства. Ми відчуваємо всю любов і щастя молодої матері, що дивиться на своє новонароджене дитя, у якого попереду все життя. Сила ілюстрацій, їх емоційність та щирість вражає до глибини душі.

Ґжеґож Касдепке «Жахасько та інші космічні оповідки»

Ґжеґож Касдепке Жахасько та інші космічні оповідки / ілюстрації Артура Ґулевича / пер. Ірина Веремій. — Харків: Віват, 2019. — 64 с.

Вік: 6+

Додому до Майї та Філіпа листоноша приносить пакунок. І в цьому нібито й немає нічого дивного, але ж він адресований… Жахаськові! Хто це? І що в пакунку? Виявляється, що це прибулець, який вирішив провести канікули на якійсь дикій, примітивній планеті… На Майю, Філіпа та їхніх батьків чекає багато несподіванок. І до візиту прибульця вони зовсім не готові! Немає в них ані солоних забарчиків, ані притиканців до гри в босоручки… На щастя, Жахасько приїхав ненадовго — у нього тільки два рочки канікул.

Шон Рубін «Болівар»

Болівар / Шон Рубін ; пер. з англ. Володимира Чернишенка. — К.: Вид-во «АРТБУКС», 2019. — 224 с.

Вік: 6+

Що б ви робили, якби зрозуміли, що ваш сусід – динозавр? З цікавою до всього дівчинкою Сивіллою саме це і сталося. Вона дізналася, що в сусідній квартирі живе динозавр, але ніхто їй не вірить: ні мама, ні вчителька, ні однокласники. Та й загалом усі люди  в Нью-Йорку дуже зайняті своїми справами і мчать по переповнених вулицях, не помічаючи Болівара. Він купує газети, відвідує музеї і кав’ярні, слухає музику. Але жодна людина, крім Сивілли, не бачить, що Болівар – динозавр.

Якось поліцейський приймає Болівара за автомобіль і виписує йому штраф за неправильне паркування. З цього моменту починаються пригоди, які змусять його зробити непростий вибір: продовжувати жити непомітно чи розповісти правду жителям міста.

Александер Хизер «Знайомство з мистецтвом для дітей»

Александер Хизер. Знайомство з мистецтвом для дітей; іл.. Меридіт Гамільтон/ пер. з англ. Яни Головченко – Харків: Віват, 2019

Вік: 7+

Мистецтво всюди навколо нас — у парках, театрах, церквах, на стінах будівель і навіть у твоїй школі… І на сторінках цієї книжки, адже тут ти знайдеш визначні пам’ятки світового мистецтва, які зазвичай можна побачити лише в музеях. «Знайомство з мистецтвом для дітей» — унікальна нагода не лише торкнутися прекрасного, а й створити власний шедевр.

Ульф Старк «Сікстен»

Ульф Старк. Сікстен / Ульф Старк. Переклад: Галина Кирпа. Ілюстраторка: Марта Кошулінська. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 96с.

Вік: 8+

Сікстенові батьки розлучилися, тож тепер хлопчик із татом живуть лише вдвох і щосили намагаються вдавати, що їм дуже весело. Але Сікстен вже втомився від цього прикидання і від татової опіки. Та добре, що в Сікстена є найкращий друг Юнте, а в того — чудові ідеї, як переключити татову увагу на когось іншого. Хлопці починають шукати йому… нову симпатію. Що з усього цього вийде, адже татові, здається, байдуже до жінок?

Джоан К. Ролінґ «Гаррі Поттер: Історія магії»

Джоан К. Ролінґ. Гаррі Поттер: Історія магії; іл.  Джим Кей, Олівія Ломенек Ґілл, Джоан Ролінґ, Мері Ґрандпре, Браян Селзнік/ пер. з анг. Віктора Морозова. – Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019 – 256 с.

Вік: 7+, 9+, 13+

Перед вами офіційний довідник до виставки Британської бібліотеки в Нью-Йоркському історичному товаристві під назвою «Гаррі Поттер: Історія магії», де представлено справжню скарбницю магічних артефактів, а також чернетки рукописів та оригінали рисунків Дж.К. Ролінґ і дивовижні ілюстрації поттеріани роботи Мері Ґрандпре, Джима Кея та Браяна Селзніка. 2017 року, на відзнаку двадцятирічного ювілею виходу в світ книжки «Гаррі Поттер і філософський камінь», у Нью-Йоркському історичному товаристві відкрилася незвична виставка, яка дала змогу дослідити захопливу і реальну історію магії, що лежить в основі серії про Гаррі Поттера. Представляючи скарбницю з понад 150 магічних артефактів з Британської бібліотеки, Нью-Йоркського історичного товариства та інших всесвітньо відомих закладів, ця книга допоможе вам здійснити мандрівку виставкою й докладно дослідити дивовижні предмети, які доводиться вивчати в Гоґвортсі: настійки, замовляння, догляд за магічними істотами та інші.

Марія Парр «Вафельне серце» і «Воротар і море»

Марія Парр. Вафельне серце; пер.з норвезької Галини Кирпи/ іл. Бу Гаустад – Харків: Читаріум, 2019. – 200 с.

Марія Парр. Воротар і море; пер. з норвезької Галини Кирпи/ іл. Бу Гаустад – Харків: Читаріум, 2019. – 240 с.

Вік: 9+

Видавництво «Читаріум» перевидало українською книжку норвезької письменниці Марії Парр «Вафельне серце». У ній йдеться про 9-річних Лену Лід і Трілле. Трілле Вони постійно вигадують щось неймовірне: то стають вуличними музикантами, то шукають Лені тата, то кидаються рятувати Гірську Шкапу, то влаштовують Ноїв ковчег, то… Усі їхні пригоди годі перелічити, і не всі вони веселі, часом діти переживають і дуже сумні моменти.

У другій книжці письменниці, яка вперше виходить українською, «Воротар і море» Лена й Трілле підросли — їм уже по 12 років. І їхня дружба «підросла», до того ж стала трішечки інакшою. Бо в класі з’явилася нова дівчинка, що приїхала з Нідерландів. А з нею починаються нові пригоди, поміж яких — багато моря, музики, футболу та… різдвяного дощу. Вдосталь і переживань, сміху, радості — як то завжди буває між людьми, що вміють по-справжньому дружити.

Акерлі Ібен  «Ларс.LOL»

Акерлі Ібен. Ларс.LOL/ переклад Наталі Іліщук. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2019 – 200 с.

Вік: 9+

Аманда нетерпляче чекає нового навчального року. Може, тепер їй нарешті вдасться розлюбити Адама, який, здається, зовсім не звертає на неї уваги. А ще цього року її клас має опікуватися першокласниками. Та Аманда не знає, що її підопічним натомість стане новий однокласник Ларс із синдромом Дауна. Перед дівчиною непросте завдання: вона не тільки має знайти спільну мову з Ларсом, який може стати їй веселим та вірним другом, а й захистити його від можливих цькувань…

До речі, авторка книжки Акерлі Ібен цього року – серед гостей «Книжкового Арсеналу».

Гюс Кейєр «Книга всіх речей»

Гюс Кейєр. Книга всіх речей / Автор Гюс Кейєр ; Перекладач Ярослав Довгополий; Ілюстратор Анна Данчишин. – Львів : Урбіно, 2019. –  152 с.

Вік: 9+

Томас мешкає в Амстердамі, де в каналах плавають тропічні рибки, а горобці грають на сурмах. А може, їх бачить лише він? Бо Томас помічає те, чого не видно іншим. Та життя в нього нелегке. Бо крім дивовиж хлопчик бачить янголів, які затуляють очі, коли тато б?є маму. На щастя, поруч живе добра чарівниця – пані Ван Амерсфорт, яка відкриває йому чарівний світ книжок і музики, Еліза-Шкіряна-Нога розуміє його без слів, а Ісус приходить… просто погомоніти. «Книга всіх речей» – перша книжка всесвітньо відомого нідерландського письменника Гюса Кейєра (нар. 1942), перекладена українською мовою. У 2012 році Кейєр отримав найважливішу світову премію в галузі дитячої літератури – премію Астрід Ліндгрен.

Жоріс Шамблен, Орелі Нейре «Щоденники Вишеньки. Завмерлий зоопарк. Том 1»

Щоденники Вишеньки. Завмерлий зоопарк / Жоріс Шамблен, Орелі Нейре / перекл. з фр. Денис Тимошенко. — Nasha idea, 2019.

Вік: 9+

Вишенька – одинадцятирічна дівчинка, яка живе разом зі своєю мамою і мріє стати письменницею. Її улюблене заняття – спостерігати за людьми, уявляти їхнє життя та розгадувати таємниці. Однією з таких є Мік… Щонеділі цей літній чоловік іде у ліс, узявши із собою великі відра з фарбою. Що він робить там увесь день? І чому такий сумний, коли повертається увечері? Тож як справжній детектив, Вишенька має намір розкрити цю таємницю й починає своє перше розслідування… Чарівна героїня, захоплююча пригода, неперевершені ілюстрації… Це комікс для істинних поціновувачів пригод, ви просто повинні його прочитати, адже це справжній витвір мистецтва!

Джонатан Страуд «Агенція “Локвуд і Ко”: Сходи, що кричать» 

Джонатан Страуд Агенція «Локвуд і Ко»: Сходи, що кричать / пер. Володимир Панченко. — Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2019. — 320 с.

Вік: 11+

Привиди повертаються, щоб помститися живим! Після заходу сонця вулиці міст заполонили злі духи…

Ви боїтеся смертельного доторку привида? Коли кількість нападів духів щодня зростає, агенції психологічних розслідувань стають популярними як ніколи. Найменша, найкрихкіша — та водночас і найкраща з них — агенція «Локвуд і К°»! Познайомтеся із завзятим і трохи дивакуватим Ентоні Локвудом, а також із його вірним помічником — книголюбом Джорджем Кабінсом та їхньою новою колегою, відважною Люсі Карлайл! Разом вони застосовуватимуть свої незвичайні таланти для порятунку вашого — і, звичайно ж, свого — життя!

Майя Габріель Леонард «Хлопчик-жук» 

Майя Габріель Леонард. Хлопчик-жук / пер. Т. Марунич. — Харків: Ранок, 2019. — 304 с.

Вік: 9+

Чи може хлопець стати найкращим другом жука? Пригодницька книга переможець BRANFORD BOASE 2017 за видатний перший роман для дітей.

Як можна пояснити загадкове зникнення вченого Бартолом’ю Каттла з Музею природознавства? Слідство заходить у глухий кут, аж поки до справи не береться тринадцятирічний син ученого на ім’я Даркус. Разом із друзями хлопчик розпочинає власне розслідування. Аж тут він несподівано знаходить біля смітника картонну коробку, а в ній — дивного жука, що начебто розуміє нового знайомого, зовсім як людина… Але ж не можна бути спорідненою душею з жуком… чи можна? І чому зниклий тато ніколи не розповідав, що все життя захоплювався жуками й навіть був одним із авторів давно забутого «Проекту Фабр»? Питань стає дедалі більше, тоді як сам хлопчик опиняється у справжній небезпеці…

Діана Вінн Джонс «Зачароване життя»

Діана Вінн Джонс. Зачароване життя / Діана Вінн Джонс. Переклад: Віктор Шовкун. Обкладинка: Тетяна Якунова. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 288 с.

Вік: 9+

Молоденька чарівниця Ґвендолен та її молодший брат Кет після загибелі батьків переїжджають жити у замок їхнього далекого родича — верховного мага Крестомансі, відповідального за використання чарів у всьому магічному світі та за його межами.

Усі довкола вважають Ґвендолен обдарованою чаклункою і пророкують їй блискуче майбутнє, але Крестомансі цієї впевненості не поділяє. Честолюбна дівчина всіма способами намагається привернути до себе увагу, і тихий, сором’язливий Кет опиняється в центрі страшних, неймовірних, деколи сумних, а часом смішних подій. А чим закінчаться неймовірні пригоди цих незвичайних дітей, ви дізнаєтеся, прочитавши «Зачароване життя» відомої британської письменниці Діани Вінн Джонс…

Керстін Ґір «Замок у хмарах»

Керстін Ґір. Замок у хмарах / Керстін Ґір ; пер. з німецької В. Чабан. — Х. : ВД «ШКОЛА», 2019. — 464 с. 

Вік: 13 +

«Замок у хмарах» — старовинний люксовий готель у горах, що очікує гостей напередодні Різдва. Сімнадцятирічна покоївка Фанні разом із сином готельєра Беном та рештою персоналу мають повно роботи, аби зустріти відвідувачів на щонайвищому рівні. Та раптом їй впадає в око, що дехто з гостей є не тим, за кого себе видає… Які ж таємні плани ховаються за оксамитовими портьєрами? Чи справді коштовний діамант належить дружині олігарха? І чому привабливий хлопець Трістан дереться по стінах, а не користується сходами? Коли Фанні з Беном беруться розплутати цей клубок, вона й не підозрює, що незабаром опиниться в центрі небезпечної пригоди, через яку може втратити не тільки роботу, а й своє серце.

Філіп Пулман «Тінь на півночі»

Філіп Пулман. Тінь на півночі / Філіп Пулман ; пер. з англ. М. Байдюк ; Михайло Александров. – Київ : Nebo BookLab Publishing, 2019. – 304 с.

Вік: 13+

Проходить кілька років після захопливих подій першої частини тетралогії — «Рубін в імлі».

Саллі Локгарт відкриває власний офіс і стає консультанткою з фінансових питань. Після того, як одна з її клієнток втрачає свої заощадження в результаті фінансових махінацій, Саллі та її друзів затягує в павутину таємничих убивств і переслідувань.

Їм доведеться розплутати не одну загадку і зрозуміти, що спільного між спіритичними сеансами, шотландським ілюзіоністом, загадковим вбивством і заводом «Полярна зірка», яким володіє Аксель Беллман…

Роланд Сміт «Пік»

Роланд Сміт Пік / пер. Олена Оксенич. — Київ: Каламар, 2019. — 232 с.

Вік: 14+

Захоплива історія американського письменника Роланда Сміта про 14-ти річного хлопчика на ім’я Пік — руфера з фешенебельного нью-йоркського лофта. Поліція спіймала його на даху хмарочоса та звинуватила у причетності до смерті інших руферів. Щоб уникнути в’язниці, він приймає пропозицію свого батька поїхати в Тибет. І несподівано опиняється в наметі у підніжжя Евересту, щоб стати наймолодшим у світі підкорювачем найвищої гори на планеті.

Маріам Петросян «Дім, в якому»

Маріам Петросян Дім, в якому / пер. Маріанна Кіяновська. – Київ: Книголав, 2019. – 480 с.

Вік: 14+

На краю міста, між звичайних будівель, стоїть Дім. У ньому живуть дивовижні персонажі: Сліпий, Сфінкс, Чорний, Лорд та інші. Ніхто не знає чи правда, що Лорд — спадкоємець великого роду драконів, але ось Сліпий точно сліпий, а Сфінкс – мудрий. До кожного в Домі звертаються тільки по кличці, і прожити один день в ньому, може означати ціле життя, там зовні. Цей незвичайний будинок може як приймати, так і відкидати своїх мешканців. Його стіни зберігають безліч загадок і звичайних «скелетів у шафі».

Дім — це не просто місце, де живуть діти-інваліди, від яких відмахнулися батьки. Дім — це їх власний всесвіт.

Список склала Марія Семенченко

Марія Семенченко

Марія Семенченко – журналістка, репортерка, кураторка конкурсу художнього репортажу імені Майка Йогансена «Самовидець». Закінчила Могилянську школу журналістики. До 2016 року працювала редактором відділу «Суспільство» щоденної всеукраїнської газети «День». Пише для низки українських видань. Серед професійних зацікавлень – суспільна тематика, а відтак – людські історії.