Намір перепоховати рештки Джеймса Джойса розпалив міжнародний конфлікт

    irishmirror.ie

Пропозиція міської ради Дубліна повернути рештки Джеймса Джойса у Дублін із Цюріха зустріла опір Швейцарського фонду Джеймса Джойса.

Радники міста Дермот Лейсі та Падді МакКартан подали заяву на повернення решток Джойса в Ірландію з Цюріха в понеділок. Письменник похований в Цюріху  поряд зі своєю дружиною Норою Барнакл. Вона померла 1951 року, через десять років після свого чоловіка. Радники стверджують, що рішення про повернення вшанувало б обох.

«Еміграція була ключовою умовою його творчості. Але я не думаю, що письменник хотів, аби вона тривала вічно», — сказала МакКартан.

За словами доктора Фріца Сенна — видатного вченого, засновника та директора Цюріхського фонду Джеймса Джойса, побажання автора є незрозумілими. «Немає доказів того, що Джойс хотів повернутися в Ірландію або навіть бути там похованим », — зазначив Сенн. «Він ніколи не приймав ірландське громадянство, коли мав змогу. Більшість дослідників погодяться з цим».

Сенн назвав суперечку «Битвою за кістки», додавши, що проект «не продуманий», і що необхідний дипломатичний процес матиме труднощі.

Джойс покинув Ірландію 1904 року, щоб жити в Трієсті, Парижі та Цюріху, він не повертався на батьківщину після 1912 року. Письменник мав складні стосунки з Ірландією, де його «Улліс» фактично заборонили за «нецензурний» та «антиірландський» зміст. Один із персонажів у романі «Портрет митця замолоду» описує Ірландію як «стару свиноматку, яка їсть своє порося».

Хоча Джойс «не міг жити в Дубліні», зазначає кураторка Музею ірландської еміграції — ДжессікаТрейнор, його «духовне та мистецьке спілкування з містом тривало до кінця життя». Коли він жив у Парижі, його «улюбленим заняттям було шукати відвідувачів з Дубліна і просити їх перерахувати назви магазинів і пабів від вулиці Ам’єна до колони Нельсона на вулиці О’Коннелл».

Коли Джойс помер 58-річному віці після операції на проривній виразці, секретар зовнішніх справ Ірландії відправив наказ: «Будь ласка, розкажіть деталі про смерть Джойса. Якщо можливо, дізнайтеся, чи він помер католиком». Жоден із двох ірландських дипломатів у Швейцарії на той момент не був присутній на його похоронах, а уряд Ірландії пізніше відмовив на прохання дружини повернути його рештки.

Якщо пропозиція міських радників Дубліна буде прийнята, наступним кроком стане прохання ірландського уряду приурочити повернення решток до сторіччя публікації «Улісса» у 2022 році. Про це повідомив прес-секретар міністра культури Йозефи Мадіґан.

Фріца Сенн передбачає, що онук Джойса, Стівен Джойс, який протягом багатьох років уважно охороняв спадщину свого діда, навряд чи підтримає цю ідею.

Попри посилення суперечок, Сенн заявив, що не буде боротися за те, щоб утримати Джойса у Швейцарії і «встановлювати барикади навколо тіла письменника».

Джерело: The Guardian

ЛітАкцент

Улюблений сайт літературної критики